BáSnění Marty Veselé Jirousové

5. únor 2024

Básnířka, výtvarnice a milovnice květin čte a komentuje básně svých oblíbených autorů.

Připravil: Dominik Mačas
Premiéra: 12. 6. 2023

Marta Veselá Jirousová se narodila v roce 1981 Julianě a Martinu Jirousovým. Vystudovala český jazyk a výtvarnou výchovu na pedagogické fakultě UP v Olomouci a v současnosti působí jako učitelka na Gymnáziu Otokara Březiny v Telči.

V šestiletých odstupech vydala tři básnické sbírky: Procházka s andělem (Dauphin, 2007), Děti deště (Torst, 2013) a Zahrada (Host, 2019). Pro děti napsala a ilustrovala knihu Pět domů (Meander, 2016).

Ve Staré Říši na Vysočině, kde žije s manželem a čtyřmi dětmi, buduje a zvelebuje přírodní zahradu. S kamarádkou Monikou Semotánovou založila květinové uskupení Divokvítí, ve kterém se věnují vázání kytic ze zahradního, lučního a divokého kvítí.

ÚDAJE O VYDÁNÍ:

William Blake: Otázky (z výboru Svět v zrnku písku, Mladá fronta 1964, překlad Jiří Valja)

Emily Dickinsonová: Rozhovor (z výboru Můj dopis světu, Mladá fronta 1977, překlad Jiřina Hauková)

Petr Mikeš: bez názvu Těmito verši..., bez názvu Skoro bych odsud nemusel vycházet..., bez názvu Se sevřeným srdcem..., Haiku o kůlně, Haiku podzimu (ze sbírky Starý dům – Haiku a jiné básně, Periplum 2008)

Viola Fischerová: bez názvu Ještě jednou se octnout... (ze sbírky Domek na vinici, Fra 2009)

Marta Veselá Jirousová: Tulák (ze sbírky Děti deště, Torst 2013)

Spustit audio

Související

  • BáSnění Davida Vody

    Baudelaire, Rez esencí, Chad, Klint, Deml – básně své a svých oblíbených autorů čte a komentuje historik umění a básník. Poslechněte si jeho výběr ve vltavské Mozaice.

  • BáSnění Jiřího Janatky

    Vítězslav Nezval, Vladimír Holan, Boris Pasternak nebo Paul Valéry – básně svých oblíbených autorů čte a komentuje básník a prozaik Jiří Janatka.