BáSnění Jana Cempírka

20. červen 2022

Inspirativní texty pro vltavské BáSnění tentokrát vybírá českobudějovický prozaik, novinář a vydavatel Jan Cempírek. Upozornil na sebe především mystifikací, kdy svoji novelu Bílej kůň, žlutej drak vydával za knihu fiktivní vietnamské autorky Lan Pham Thi. V roce 2009 za ni získal Cenu Knižního klubu. V BáSnění ale celkem vážně o básních a básnících, které má rád…

Jestli jsem jako puberťák uměl recitovat verše z hlavy, tak to byly ty od Václava Hraběte.

Jan Cempírek (1970) je spisovatel, novinář a vydavatel. Svou profesní dráhu zahájil v největším českém deníku Mladá fronta Dnes, kde publikoval řadu článků a reportáží. Jako spisovatel debutoval v 35 letech, kdy mu u zavedeného pražského nakladatelství Labyrint vyšel první román Rafinerie, jenž je inspirován životem pouličních umělců. Tématu „on the road“ se věnoval i v knize Autostop.cz, která popisuje mizející svět tradičního stopování.

Díky Bezručovi jsem kdysi objevil svět tak odlišný od toho, v němž žiju, jiný než mé domovské a poklidné jižní Čechy, kam se jezdí na prázdniny, v rybnících se v podvečer koupou nahé dívky a tráva je zde tak nějak zelenější…

V roce 2009 vyhrála jeho novela Bílej kůň, žlutej drak tradiční českou literární cenu – Cenu Knižního klubu. Protože rukopis do soutěže přihlásil pod mystifikačním jménem vietnamské dívky Pham Thi Lan, recenzenti oslavili knihu jako autentickou výpověď z prostředí vietnamské komunity v Česku. Odhalení pravé autorské identity bylo pro kritiku šokem, případu se na titulních stránkách věnovaly přední české deníky. Následně proběhla široká společenská diskuse na téma pozitivní diskriminace, marketing v knižní tvorbě a právo spisovatele na autorský pseudonym. Kniha vyšla rovněž ve Vietnamu.

Jan Cempírek

V roce 2017 vydal Jan Cempírek román Nejšťastnější generace – výpověď o generačních osudech studentů, kteří se účastnili takzvané sametové revoluce. Mimo psaní přednáší žurnalistiku na Jihočeské univerzitě. Regionální žurnalistice se stále věnuje i aktivně – pravidelně připravuje rozhlasové fejetony pro Český rozhlas České Budějovice, založil městský magazín BUDLive. Jako platformu pro regionální jihočeskou literaturu provozuje nakladatelství Pikador books. Žije v Českých Budějovicích, je ženatý, má dvě dcery.

S autorem připravila Martina Toušková.
Natočeno v roce 2019.
ÚDAJE O VYDÁNÍ:
Václav Hrabě: Ty I (ze sbírky Blues v modré a bílé, Melantrich 1977)
Petr Bezruč: Kdo na moje místo? (ze sbírky Slezské písně, Akropolis 2016)
J. H. Krchovský: Dnes jsem si koupil květináč (ze sbírky Dvojité dno, Host 2010)
K. J. Erben: Kytice (ze sbírky Kytice, Mladá fronta 2009)
Jidi Majia: Svoboda (ze sbírky Slova v plamenech, překlad Zuzana Li a Jaromír Typlt, Dauphin 2016)
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?