Antonín Bradna (1/8)

12. červenec 2007

Útržky ze života nebo vzpomínky v příbězích, tak by se také dalo nazvat osmidílné rozhlasové ohlížení po vlastní životní cestě katolického kněze Antonína Bradny, dlouholetého vězně komunistických žalářů a oblíbeného duchovního podřipského kraje. Celým Bradnovým vyprávěním prosvítá jeho mužná, nelomená osobnost a smysl pro humor. V rozhlasových Osudech bude postupně vzpomínat na své čakovické dětství, cestu ke kněžství, válečná léta a roky strávené za zdmi žalářů, na Boží znamení i předtuchy, na zázračné uzdravení i pastoraci v kraji pod bájnou horou Říp. Připravil Miloš Doležal.

Katolický kněz mons. Antonín Bradna (nar.1922 - 2006) vyrůstal v Praze - Čakovicích. Vystudoval jezuitské gymnázium v Praze-Bubenči a teologickou fakultu v Praze (vysvěcen v r. 1948). Působil ve farnostech Černouček, Dolní Žandov, Velvary. Dvakrát byl zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen komunistickou justicí na 15 let. Po propuštění pracoval v dělnických povoláních. Na konci šedesátých let působil jako pastorační pracovník na pražském arcibiskupství a úzce spolupracoval s pražským administrátorem mons. F. Tomáškem. Od r.1971 duchovně spravuje farnost Budyně nad Ohří a stal se vyhledávaným a oblíbeným podřipským knězem. Výrazně jej ovlivnilo přátelství s Alexandrem Heidlerem a Antonínem Mandlem. V roce 2002 vydal své knižní vzpomínky "Zaradoval jsem se" (Karmelitánské nakladatelství). Zemřel v roce 2006.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.