Antonín Bradna (1/8)

12. červenec 2007

Útržky ze života nebo vzpomínky v příbězích, tak by se také dalo nazvat osmidílné rozhlasové ohlížení po vlastní životní cestě katolického kněze Antonína Bradny, dlouholetého vězně komunistických žalářů a oblíbeného duchovního podřipského kraje. Celým Bradnovým vyprávěním prosvítá jeho mužná, nelomená osobnost a smysl pro humor. V rozhlasových Osudech bude postupně vzpomínat na své čakovické dětství, cestu ke kněžství, válečná léta a roky strávené za zdmi žalářů, na Boží znamení i předtuchy, na zázračné uzdravení i pastoraci v kraji pod bájnou horou Říp. Připravil Miloš Doležal.

Katolický kněz mons. Antonín Bradna (nar.1922 - 2006) vyrůstal v Praze - Čakovicích. Vystudoval jezuitské gymnázium v Praze-Bubenči a teologickou fakultu v Praze (vysvěcen v r. 1948). Působil ve farnostech Černouček, Dolní Žandov, Velvary. Dvakrát byl zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen komunistickou justicí na 15 let. Po propuštění pracoval v dělnických povoláních. Na konci šedesátých let působil jako pastorační pracovník na pražském arcibiskupství a úzce spolupracoval s pražským administrátorem mons. F. Tomáškem. Od r.1971 duchovně spravuje farnost Budyně nad Ohří a stal se vyhledávaným a oblíbeným podřipským knězem. Výrazně jej ovlivnilo přátelství s Alexandrem Heidlerem a Antonínem Mandlem. V roce 2002 vydal své knižní vzpomínky "Zaradoval jsem se" (Karmelitánské nakladatelství). Zemřel v roce 2006.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.