Alice Coltrane, Shabaka, Messthetics. Label Impulse! má cit pro jazz rituálu a identity

16. květen 2024

V dalším vydání Sedmého nebe představuje Pavel Klusák nové snímky z vydavatelství, které v šedesátých letech založil John Coltrane a které prožívá silnou přítomnost.

Impulse! Records dnes podporují tradici v proměně, jak ji promýšlí londýnský Shabaka, sledují vysokoenergický jazz se zkušeností z americké indie / hardcore scény (The Messthetics and James Brandon Lewis) a v reedici vydávají mystické jazzové čarování Alice Coltrane v newyorské Carnegie Hall v roce 1971. Program doplňuje vzpomínka na zvukového mistra a producenta Steva Albiniho, s nímž své aktuální album Testament natočilo skandinávské trio Fire!.

autor: Pavel Klusák
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.