Alexandra Berková: Mýty kolem psaní. Jedinečný pohled na tvůrčí psaní, kritické čtení i myšlení

22. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Spisovatelka

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Dvě kapitoly z knihy O psaní, kterou autorka původně psala na pokračování pro časopis Tvar nejen jako návod pro tvůrčí psaní, ale i pro kritické čtení a myšlení. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Barbora Šporclová Kodetová
Připravila: Ivana Myšková
Režie: Izabela Schenková
Premiéra: 21. 10. 2021

Alexandra Berková (1949–2008) byla česká prozaička, scenáristka, publicistka a pedagožka, patřila k průkopnicím tvůrčího psaní u nás. Její texty O psaní vycházely na začátku roku 2008 v časopise Tvar ve čtrnáctidenních intervalech. Výsledný celek, jehož poslední pokračování Berková dopsala necelé dva měsíce před svým nečekaným odchodem ze světa, už bohužel neměla možnost pro účely uvažovaného knižního vydání zrevidovat. Kniha vyšla v roce 2014 v nakladatelství Trigon.

Jak píše v ediční poznámce v knize redaktorka Božena Správcová: „Alexandřin ‚manuál‘ O psaní srší nakažlivou živelností a energií, ale pod vším tím půvabem, humorem a spontaneitou se skrývá hutný, přesný, procítěný, inspirativní a zkušenostmi podložený esej, v němž si s chutí počtou a leccos v hlavě srovnají nejen začínající adepti tvůrčího psaní, ale i ostřílení matadoři z řad autorů i čtenářů.“

Vybraný text uvádíme ve dnech konání Frankfurtského knižního veletrhu. V režii Izabely Schenkové čte Barbora Šporclová Kodetová.

autor: Ivana Myšková
Spustit audio