SERIÁL

Aleš Šteger: Berlín

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Berlín

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

V noci z 9. na 10. listopadu 1989 padla Berlínská zeď, symbol rozdělené Evropy. Jako připomínku tohoto dějinného okamžiku uvádíme působivý básnivý portrét Berlína, města kontrastů. V podání Lukáše Krále poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Berlín nese překrásné prokletí města v neustálém vznikání, píše Aleš Šteger, slovinský básník a spisovatel, který strávil v Berlíně rok svého života. Kosmopolitní město silných kontrastů si zamiloval natolik, že ani po návratu do vlasti jej duše Berlína neopustila. Vztah k městu sílil časem, jejž trávil v jeho ulicích, hospodách, na bleších trzích, v pekárnách, obchodech nebo v metru. A všude tam se díval. Pozoroval lidi, vnímal hlasy a vůně, domýšlel příběhy.

Aleš Šteger je citlivý pozorovatel a přesně vnímá i neklid místa, ono věčné zemětřesení, k němuž je Berlín odsouzený, a tak se z přítomnosti během pár vět propadá i do minulosti. Město se do něj otisklo a on se otiskl do města. Jen za těchto okolností mohl vzniknout jeden z nejpůsobivějších berlínských portrétů posledních let.

Účinkuje: Lukáš Král

Překlad: Petr Mainuš
Připravila: Eva Lenartová
Režie: Tomáš Soldán
Natočeno v olomouckém studiu Českého rozhlasu.

Spustit audio
autor: ele