Acceleration due to Gravity: Jonesville

26. únor 2024

Americké noneto Acceleration due to Gravity vydalo novou desku. Název dostala podle malého amerického města v Pensylvánii, Jonesville. Otakar Svoboda, který připravil recenzi, tuto novinku považuje za poměrně hravou i dravou.

(…) Samozřejmým předpokladem takového repertoáru je instrumentální preciznost zúčastněných. A může se určitě stát, že některé posluchače to odradí. Mě to naopak připoutalo a přinutilo k opakovanému přehrávání a stále většímu odvazu z této desky. Pokud jste přece jen na rozpacích, protože první poslech u takových desek nikdy není vypovídající, najděte si tuto novinku na webech nebo si pořiďte desku. Určitě vás nenechá v klidu a budete minimálně přinuceni se jí pozorně věnovat. Výhodou by pak mohlo být, že jste třeba ze starší generace a měli jste rádi Art Ensemble of Chicago. Z mého pohledu se jedná o zatím nejlepší desku prvních měsíců nového roku v oblasti instrumentálního jazzu. (…)

autoři: Otakar Svoboda , Daniel Jäger
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.