30. srpna 2011
Veronica Mortensen: I'm The Girl
Dnešní Mozaikou nás bude provázet hudba dánské zpěvačky Veronicy Mortensen, jejíž album I'm The Girl vyšlo v loňském roce u vydavatelství Stunt Records. V pořadí třetí sólová nahrávka jedné z nejvýraznějších dánských vokalistek je záznamem koncertu z města Aarhus, kde vystoupila společně s orchestrem Klüver’s Big Band. Součástí repertoáru jsou její autorské skladby, jazzové standardy i cover verze, které pro big band zaranžoval trumpetista a skladatel Jesper Riis. Veronica Mortensen ráda spolupracuje s big bandy a CD I'm the Girl je prvním, které tuto část její pěvecké kariéry zachycuje. Kromě sólových projektů účinkovala také v několika muzikálech. O tom, že ráda čerpá inspiraci u jiných hudebních žánrů, vypovídá i první skladba celého alba, jejíž autorkou je americká písničkářka Rickie Lee Jones.
Chuck E's In Love (Rickie Lee Jones)
Zpěvačka Veronica Mortensen, jejíž album I'm The Girl dnes posloucháme, vyrůstala v Řecku, avšak ve dvaceti letech přesídlila do Dánska, aby zde zahájila svou pěveckou kariéru. Hudební vzdělání získala na konzervatoři v Aarhusu a ukončila jej diplomem na Hudební akademii v Kodani. Během studií zpívala s big bandy, se soulovou kapelou a s experimentální acid - jazzovou skupinou Virtual Fantasy. Kromě zpěvu se vždy věnovala také kompozici a psaní textů, což ji v roce 2007 vyneslo ocenění od dánské asociace hudebních skladatelů. Stejně jako u předchozích alb Veronicy Mortensen se i na tomto CD setkáváme s její autorskou tvorbou. Jedním z příkladů je i následující skladba Julie.
Julie (Veronica Mortensen/Niels HP)
Too Late (Veronica Mortensen/Niels HP)
Titulní skladbou alba dánské zpěvačky Veronicy Mortensen, je balada z padesátých let I'm The Girl, ve které se představí sólista Claus Waidtløw na soprán saxofon. I'm The Girl (James H. Shelton)
Sleepless (Veronica Mortensen/Niels HP)
Se zpěvačkou Veronicou Mortensen a orchestrem Klüver’s Big Band, jejichž album I'm The Girl jsme dnes poslouchali, se rozloučíme písní Not Just a Date, kterou složil dánský bluesový zpěvák Ole Frimer.
Not Just A Date (Ole Frimer)
Nejposlouchanější
Jiří Karásek: Muž, který zásadně mluvil pravdu. Hvězdně obsazená detektivní tragikomedie z roku 1965
-
Umberto Eco: Foucaultovo kyvadlo. Napínavý příběh tajemných spiknutí, nebo úvaha o realitě a fikci?
-
Svatopluk Čech: Výlet pana Broučka do 15. století. Ke 180. výročí narození autora
-
Jaroslav Rudiš, Petr Pýcha: Salcburský guláš. Temná místa minulosti dvou přátel vybublají na povrch
-
Martin Ryšavý: Tundra a smrt. Dobrodružná výprava k neprobádaným končinám lidské existence
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka