25. 10. 2007

Mozaika
25. říjen 2007
Mozaika

V Hospodářských a Lidových novinách, i v Mladé frontě Dnes najdeme recenze irského filmu Once, který vstupuje do českých kin. Hudební romance o dvou muzikantech - ztvárněných Irem Glenem Hansardem a Češkou Markétou Irglovou - sklízí úspěch po celém světě. Aleš Borovan ji v Hospodářských novinách považuje za zdařilou pohádku, herectví dvou hlavních představitelů je podle něj skvělé. Vojtěcha Ryndu ovšem snímek neoslovil, ten v příloze Lidových novin Kulturní premiéry uvádí, že největší hřích Once spočívá v tom, že jde o banální hořkosladkou historku maskovanou iluzí autenticity. Hodnotí ho dvěma z pěti hvězdiček. Mirka Spáčilová v Mladé frontě Dnes udělila snímku sedmdesát recenzentských procent, Once si podle ní získává diváka muzikou a mimoděčnou všedností, ale o zázrak kinematografie se rozhodně nejedná.

V příloze Lidových novin Kulturní premiéry píše dále Ondřej Horák o románu nizozemského autora Franka Westermana El Negro. Přednosti tohoto částečně autobiografického díla vyzdvihuje recenzent takto: Westerman není otráveným cynikem, ani nablble se usmívajícím optimistou. Je jen cestovatelem a bystrým pozorovatelem, který sbírá detaily, a z nich pak sestavuje knihu. Horák udílí v celkovém hodnocení románu El Negro čtyři z pěti hvězdiček.

V Kulturních premiérách najdeme také rozhovor s ruským hudebníkem Borisem Grebenščikovem. Muzikant se vyjařuje nejen ke svým tvůrčím postupům, ale také k náboženství a svému buddhistickému vyznání.

Divadlo Na Fidlovačce uvedlo českou premiéru hry Čaj u královny s Eliškou Balzerovou v hlavní roli. Jana Paterová udílí ve své recenzi inscenaci režiséra Juraje Deáka tři z pěti hvězdiček. Pozitivně oceňuje představitelku Alžběty I. - Balzerová zde mohla ukázat některé nové polohy svého herectví, píše Paterová. Více informací najdete v příloze Lidových novin Kulturní premiéry.

Novinka Divadla ABC - hra Thortona Wildera Naše městečko - se utápí v banalitách. Tak soudí Saša Hrbotický v Hospodářských novinách. Jeho kritika je negativní, představení postrádá schopný herecký tým, režiséru Peteru Gáborovi se nedaří zažehnout plamen imaginace, meziválečnému dramatu se dostalo šedivého kabátu.

Hospodářské noviny přinášejí mimořádnou přílohu. U příležitosti dnešního odhalení pamětní desky připravila redakce dvojlist vzpomínek na Pavla Tigrida.

Lidové noviny otiskují velký rozhovor Petra Viziny s Mikem McCartneym. Britský fotograf, který byl minulý týden hostem scénických rozhovorů Švandova divadla, hovoří o Liverpoolu, o svém slavném bratrovi i o své vlastní umělecké tvorbě.

Kniha argentinského spisovatele Osvalda Soriana Centrforvard je souborem povídek o fotbale, ale především o životě. Recenzi Ondřeje Horáka piřnášejí Lidové noviny.

Vladimír Mišík chodí o berlích, je odkázaný na vozíček a pomoc nejbližších, ale pořád hraje koncerty, i tři dny po sobě. Rozhovor s kapelníkem ETC.... otiskuje Mladá fronta Dnes. Mišík vypráví o pražské Letné, kde strávil mládí, o ideálních hospodách a samozřejmě o své hudbě.