20 let činnosti The Kapralová Society v Torontu
Před dvaceti lety okouzlila Karlu Hartl hudba Vítězslavy Kaprálové natolik, že se rozhodla vzkřísit její odkaz.
Během dvou desítek let se díky píli a možná až posedlosti podařilo neuvěřitelné – zviditelnit ve světě téměř neznámou českou skladatelku, upozornit na její pozoruhodnou tvorbu mj. prostřednictvím významného pořadu rozhlasové stanice BBC „Composer of the week“, desítek stránek studií na webových stránkách společnosti, vydat úctyhodnou řadu stejně tak pozoruhodných nahrávek, notových materiálů, publikací, včetně kompletní korespondence skladatelky, která je prozatím posledním počinem společnosti.
O činnosti společnosti a ženské tvorbě vůbec, dramaturgii orchestrů a festivalů si se zakladatelkou a předsedkyní společnosti na pozadí hudby první české skladatelky a dirigentky povídala muzikoložka Lenka Nota.
Související
-
Ženy tří republik: Vítězslava Kaprálová, významná hudební skladatelka
Kaprálová byla významnou hudební skladatelkou meziválečného Československa. Jako jedna z prvních žen dirigovala velké symfonické orchestry. Bohužel zemřela v 25 letech.
-
Ženy tří republik
Znáte jméno pražské držitelky Nobelovy ceny? Víte, že první mistryně světa v šachu reprezentovala Československo? A kolik dokážete vyjmenovat českých válečných hrdinek?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.