2. 9.

2. září 2009

Pod Božími oknami

Když se před deseti lety začala formovat prešovská skupina "Hrdza" neboli "zrzka", o jejím názvu rozhodla barva vlasů první sólové zpěvačky Jaroslavy Sisákové, tu časem vystřídala Veronika Rabadová s úplně jinou barvou vlasů, ale název kapely pro jistotu zůstal stejný. Hrdza hned od počátku vsadila na bohatou folklorní tradicí své země, vybírá si lidovou hudbu z různých regionů Slovenska, kterou buď upravuje do současného etno rockového stylu anebo Slavomír Gibarti, zpěvák a kytarista kapely, skládá v lidovém duchu nové písničky. Jedna z nich má název "Ket ja na Torise noški umívala" a v doprovodu skupiny Hrdza ji zazpívá Veronika Rabadová.

1. Ket ja na Torise noški umívala (Slavomír Gibarti)

Právě v těchto dnech pořádá slovenská skupina Hrdza turné napříč Českem. Např. 5. září bude vystupovat spolu s Čechomorem v krásném prostředí pod Pálavou, na Vinobraní ve Velkých Pavlovicích, a 2 z vás mohou být u toho, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku, kterou vám v průběhu Spektra položíme.

2. A tam hore dve jablone (Slavomír Gibarti)

3. A ponižej Kelemeša, Kolčova (lidová ze Šariša)

4. Briggite ((Slavomír Gibarti)

Vybíráme vám písničky z druhého alba prešovské skupiny Hrdza, má název "Pod Božími oknami" a zaujalo i hudební publicisty, kteří Hrdzu v roce 2006 nominovali na cenu Aurela v kategorii objev roku.

5. Mamko moja (hudba: S. Gibarti, text: lidový)

Zdálo by se, že v zemi s tak bohatou folklorní tradicí jako je Slovensko, bude skupin podobně zaměřených jako Hrdza spousta, ale opak je pravdou. Hrdza patří k ojedinělým skupinám, které se hlásí k novodobému etnickému hnutí, svou hudbou navazují na rozmanité hudební tradice svých předků a přetavují je do současného hudebního jazyka.

6. Na horách býva

Zítra večer v Ostravě zahájí skupina Hrdza české turné, v pátek vystoupí ve Valašském Meziříčí, v sobotu spolu s Čechomorem na Vinobraní ve Velkých Pavlovicích, 7. září v Plzni, 8. v Olomouci, 9. v Brně, 10. v Praze, 11. v Českých Budějovicích a 12. září ji čeká poslední koncert na Vinobraní v Mikulově.

7. Zbojnická (S. Gibarti)

autor: Ivana Radechovská
Spustit audio