17. listopad 1989. Vltava si připomíná revoluční dny speciálním celodenním vysíláním

16. listopad 2017

Podíváme se na události roku 89 očima umělců, převážně divadelníků. Zhodnotíme roky polistopadové například v literatuře. Čím znějí vzpomínky na sametovou revoluci, se dozvíme ve Vizitce s Jiřím Černým. Den uzavřeme s etnologickým pohledem i nadhledem na listopad 89 očima Vyvážené revue Ondřeje Cihláře v Rádiu Dada.

V roce 1996 jsme v premiéře vysílali „Listopad v literatuře“, pásmo ukázek z literárních prací inspirovaných studentským listopadem 1989, které na toto téma vznikly do poloviny roku 1996. V pátek 17. listopadu v 7:00 hodin zařazujeme první část tohoto pořadu. Připravil ji a uvádí Pavel Janáček, ukázky čtou Michal Pavlata, Jaroslav Someš a Rudolf Kvíz.  

03325564.jpeg

Dodejme: o sedm let později, v roce 2003, připravil Pavel Janáček pokračování pořadu a nedávno jsme ho požádali, aby se literárnímu obrazu studentského listopadu 1989 věnoval i nadále a vzal v úvahu díla vydaná na toto téma do roku 2018. Kompletní „Listopad v literatuře“ pak odvysíláme v listopadu příštího roku.

V dopoledním „listopadovém“ bloku si můžete ještě poslechnout jeden díl z cyklu „Viděno odjinud“. Začali jsme ho vysílat v roce 1994, hned v prvním vydání Víkendové přílohy stanice Vltava. Autor cyklu, Aleš Knapp, v něm uváděl a komentoval prózy zahraničních spisovatelů, kteří se inspirovali v Čechách, na Moravě a zejména v Praze událostmi roku 1989, ale také v letech předešlých i pozdějších. V roce 1996 Knapp představil román „Pražský samet“ spisovatelky Pascale Tisonové. Ukázky z románu sám přeložil.

Cyklus „Viděno odjinud“ byl v českém literárním kontextu jedinečnou událostí: některé jeho díly inspirovaly české nakladatele k vydání zahraničních titulů, které jsme ve vltavském vysílání představili.  

Dopolední literární triptych završí literární reflexe listopadových událostí roku 1989 a také jeho tematický záběr rozšíří v 8:30 repríza Kritického klubu z roku 2009.

Pavel Janáček v něm debatoval se svými hosty, literárními kritiky Josefem Chuchmou, Vladimírem Karfíkem a Martou Ljubkovou, o nálezech a ztrátách, vítězstvích a prohrách české literatury v dvacetiletí od listopadu 1989. Myslíme, že bude pro posluchače zajímavé poslechnout si bezmála po deseti letech tehdejší názory literárních kritiků na vývoj české literatury. 

03477192.jpeg

Ve Vizitce v 11:00 bude vltavský šéfredaktor Petr Fischer diskutovat s hudebním publicistou Jiřím Černým. Povídku v povídce, autentický samizdatový fejeton Ondřeje Vaculíka „Revolucionářovy brýle“ z Palachova týdne 1989, autorsky komentovaný po 10 letech optikou splněných i nesplněných očekávání, uvedeme v 16:00. V režii Miroslava Buriánka čte Pavel Kikinčuk.

Jedním z vrcholů vltavského vysílání 17. listopadu bude dokumentární pásmo Vlasty Gallerové a Karla Kříže o počátku sametové revoluce v Realistickém divadle bezprostředně po zásahu proti studentům. Začalo to v Realistickém uvádíme v 16:40.

Ve Vyvážené revui Ondřeje Cihláře se podíváme na průběh studentského průvodu, který se z Albertova a Vyšehradského hřbitova neplánovaně vydal po nábřeží k centru, aby byl násilně zastaven jednotkami Lidových milicí, které se účastníky průvodu pokusily brutálně rozehnat. Plamínek Sametové revoluce tak byl v roce 1989 definitivně zažehnut. Hostem ve studiu bude etnolog PhDr. Petr Janeček a nebudou chybět ani pravidelné rubriky.

autor: Petr Gojda
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.