16 bloků

8. srpen 2006

Nikdy to nebyl vyloženě dobrej chlap, je starej, má nadváhu, kulhá a má tak šílenou kocovinu, že ho tíží i služební osmatřicítka. Je to alkoholik a život už ho nebaví, už před dlouhou dobou si vybral špatnou odbočku a nikdy to sám sobě neodpustil. Teď má šanci to napravit, stačí jen splnit jednoduchý úkol a dostat malého ukecaného zlodějíčka před soud, kde má svědčit proti zkorumpovaným poldům, ke kterým patří i on sám. Pouhých 16 bloků.

Jack Mosley nemá zrovna nejlepší den, poslední dobou se snažil v práci spíš přežívat a příliš na sebe neupozorňovat a dneska, navzdory tomu, že má vlivem kocoviny hlavu jako střep, pro něj má šéf jako na potvoru práci. Musí doprovodit k soudu jako svědka bezvýznamného zlodějíčka Edieeho Bunkera (Mos Def). Od stanice k soudu je to slabá půlhodinka a pak padla. Jenže věci se zkomplikují, Jack vyzvedne Eddieho a po chvilce zastaví na ulici, aby si v oblíbeném krámku koupil flašku a krabičku aspirinu, a to je moment, kdy události naberou rychlý spád. Sotva za Jackem zapadnou dveře, pokusí se Eddieho zavraždit a nastává boj o čas i přežití, při němž Jack velmi záhy přijde na to, že Eddie má svědčit proti skupině zkorumpovaných policistů, jeho dlouholetých kolegů, kteří udělají cokoli proto, aby se tam živý a zdravý nedostal. Před Jackem stojí velké dilema: má obětovat bezvýznamného podvodníčka a zloděje, který prahne po nápravě, a potopit své kolegy, anebo má udělat to, co měl udělat před lety ještě než ztratil téměř všechnu sebeúctu? Přesvědčí ho 20 let vzájemného krytí zad, anebo ukecaný zlodějíček plný optimismu, hledající ve všem znamení, že se člověk může změnit?

Z filmu 16 bloků

Role Bruce Willise jakožto svérázného policajta bychom už asi sotva spočítali na prstech jedné ruky. Dost možná, že by nám nestačily ani ruce dvě - vzpomeňme na nesmrtelného posledního skauta Joea Hallenbecka, na věčného smolaře Johna McLana a v poslední době třeba i na čestného a neúplatného Hartigana. Už jenom tato tři jména stačí k tomu, abychom věděli, že Bruce Willis drsňácké poldy prostě umí. Režie se také nedostala do rukou žádnému začátečníkovi, nýbrž Richardu Donerovi, na jehož kontě se vyskytuje série Smrtonosná zbraň 1 - 4, Jestřábí žena, Spiknutí a jiné. Doner vede zkrachovalého policajta pevnou rukou přímo k té správné cestě, navíc tempem přímo zběsilým, neboť celá štvanice se odehrává v 118 minutách reálného času. Tempo filmu utěšeně graduje, ať už rytmem akce nebo houstnoucí atmosférou a napětím. Napětí udržuje i neustálá možnost útěku, která se Jackovi nabízí až do samého závěru filmu. Jeho hlavní protivník, bývalý parťák Frank Nugent (David Morse), mu při každém střetnutí nabízí možnost umýt si nad celou situací ruce, prostě jen odejít a zapomenout. Rozhodování je o to těžší, že Jack je v podstatě zlomený chlap, člověk, který už v životě tolikrát utekl, prohrál a umyl si ruce, momentálně se navíc necítí vůbec dobře a ještě ke všemu ukecaný a ukňouraný Eddie není zrovna ideální společnost pro někoho, kdo má hlavu jako střep.

Z filmu 16 bloků

16 bloků je v první řadě hereckým koncertem dvojice Bruce Willis a Mos Def, přičemž s trochou nadsázky jeden z nich obstarává stránku zvukovou a druhý vizuální. Bruce je celou dobu mlčenlivý drsňák, navíc ho maskéři ještě nechali zestárnout, udělali mu pleš, masivní kruhy pod očima, a do očí kapali ocet, takže žilky v bělmech byste mohli počítat. Mos Def, výrazná rapperská hvězda, zas působí shrbeně a ušlápnutě. Zato pusu za celou dobu nezavře a jeho akcent stoprocentně roztáčí v hrobech celé generace anglických lingvistů. Velkou výhodou filmu je také přirozenost, nečekejte žádné supermanské výkony v akčních pasážích, uvidíte starého chlapa, kterému jde o život a na své straně má jen vlastní důvtip a dokonalou znalost prostředí.

Z filmu 16 bloků

16 bloků je příběhem dvou lidí, kteří se chtějí změnit a neváhají v klíčové chvíli vsadit všechno na jednu kartu. Síla filmu stojí hlavně na neobvyklé roli Bruce Willise, jehož málomluvný, zlomený bručoun mě skutečně bavil, a pak také na spekulativní otázce, zda se lidé mohou změnit. Trochu zklamat může snad jen příliš klasický konec filmu, ve kterém gradace sklouzne do klišé a všechno dobře dopadne, Jack se polepšil a je znovu čistý a nevinný, ale pár minut závěru vám rozhodně nezkazí předchozí hodinu a půl kvalitní podívané.

Z filmu 16 bloků

Související odkazy: oficiální stránky filmu, Bioscop

16 bloků (16 Blocks), USA 2006
Režie: Richard Donner, scénář: Richard Wenk, kamera: Glen MacPherson, hudba: Klaus Badelt, střih: Steve Mirkovich, kostýmy: Vicki Graef, masky: Jordan Samuel, producenti: Randall Emmett, Avi Lerner, Arnold Rifkin, John Thompson, Jim Van Wyck, Bruce Willis, koproducenti: Derek Hoffman, Brian Read

Hrají: Bruce Willis (Jack Mosley), Mos Def (Eddie Bunker), David Morse (Frank Nugent), Jenna Stern (Diane Mosley), Casey Sander (Kapitán Gruber), Cylk Cozart (Jimmy Mulvey), David Zayas (Robert Torres), Robert Racki (Jerry Shue), Steve Nuke (agent FBI)

autor: Jakub Leníček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?