16. 3.
Manfred Schoof Quintet Resonance
K předním hráčům na trubku a křídlovku v evropském jazzu patří od šedesátých let Manfred Schoof. Společně s Italem Enricem Ravou, Polákem Tomaszem Staňkem a Angličanem Kenny Wheelerem se Manfred Schoof podílel na rozvoji evropské jazzové avantgardy. Nejen jako hráč, ale také jako kapelník, skladatel, aranžér a sólista Globe Unity – prvního freejazzového orchestru v Evropě. Připomeňme si ještě jeho přizvání do orchestru Quincyho Jonese, jehož osudem bylo doprovodit Milese Davise na jeho poslední nahrávce zrozené v Casino De Montreux v červenci 1991 během jazzového festivalu ve švýcarském Montreux, necelý čtvrtrok před Milesovým úmrtím. Schoof se narodil 6. května 1936 v německém Magdeburgu a hře na trubku se věnuje od sedmnácti let. Už během hudebních studií psal aranžmá pro tehdy významný evropský orchestr Kurta Edelhagena s řadou amerických jazzmanů. Schoof se tak podílel na zvuku orchestrálních experimentů tohoto tělesa. V roce 1988 se stává také členem European Jazz Orchestra, v němž mimo jiné hrává také náš Jiří Stivín. Krátce po polovině sedmé dekády zakládá nové německé kvinteto s basklarinetistou Michelem Pilzem, kontrabasistou Günterem Lenzem, bubeníkem Ralfem Hübnerem a holandským klavíristou Jasperem van´t Hofem, občas střídaným pianistou a hráčem na syntezátory Rainerem Brüninghausem. Tato sestava nahrála v letech 1976 až 79 tři dlouhohrající desky, které nyní pohromadě v reedici vyšly na dvou CD u mnichovské značky ECM. Výběr z těchto nahrávek převážně ze skladeb Manfreda Schoofa, nám v dnešní odpolední Mozaice přiblíží hudbu této kapely.
# 1 Scales M. Schoof
# 2 Ostinato (M. Schoof)
# 3 For Marianne (M. Schoof)
# 4 Weep And Cry Ralf-R. Hübner
# 5 Flowers All Over Jasper van´t Hof
# 6 Resonance (M. Schoof)
Hektická koncertní dráha trumpetisty Manfreda Schoofa, jehož kapela nám v uplynulé hodině hrála, vrcholí tam, kde začínala – v roce 1990 se stal profesorem Musikhochschule Köln, o dva roky později také šéfem německého svazu skladatelů. Na závěr ukázek z reedice jeho LP alb zazní ještě jeho Stará balada/ Old Ballad.
# 7 Old Ballad (M. Schoof)
Nejposlouchanější
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Casanova, Don Juan a spol. Povídky o dobyvatelích ženských budoárů
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.