09. 11. 2007

Mozaika
9. listopad 2007
Mozaika

Hospodářské noviny již na titulní straně otiskují úvod článku Petra Fischera o nové hře Václava Havla Odcházení. Dílo, jehož knižní vydání se chystá, není jednoduchým politickým testamentem, Havel dramatik míří i do spodnějších pater, k jemnějším kořenům, za pouhé divadlo, za první plán. Fischer přibližuje děj a charakter hry na kulturní straně Hospodářských novin, Kateřina Farná v Právu doplňuje věcné informace - Havel začal psát hru již v osmdesátých letech, inscenována bude v Divadle na Vinohradech, hlavní roli ztvární Dagmar Havlová. V Mozaice se Odcházení budeme věnovat po osmé hodině.

Divadelní adaptace slavného románu Dracula uváděná v Divadle Komedie pod názvem Nosferatu je rébusem, na jehož konci čeká na luštitele komplikované řešení. Saša Hrbotický o inscenaci píše v Hospodářských novinách. Stanislav Majer nachází pro ústřední roli dramatu co nejcivilnější výraz. Jeho Dracula není přízrakem, nesaje krev, tím víc z něj však sálá děsivá energie, dovednost ovládat potlačované stránky lidské psychiky a hrát si s lidmi jako s loutkami. Transformace pokleslého tématu vyšla režiséru a autoru dramatizace Davidu Jařabovi excelentně.

V Hospodářských novinách se dočteme ještě o dnešním otevření nové galerie moderního umění Tranzitdisplay. Výstavní prostor o rozloze 350-ti metrů čtverečních a umělecké pracoviště zaměřené na současné umění se nachází v pražské Drtinově ulici. Dnešní vernisážový maraton začne však v sedmnáct hodin v kině Světozor projektem Jána Mančušky "Jestli je na mně něco dobrého, jsem to jen já, kdo to ví".

Doma u Hitlerů je název souboru aktovek Arnošta Goldflama, který zítra v premiéře uvede brněnské HaDivadlo. Kateřina Kolářová v Mladé frontě Dnes uvádí, že premiéra je dnes, není to však pravda. Aktovky Doma u Hitlerů aneb Historky z Hiltlerovic kuchyně, v nichž Goldflam zachycuje třeba náhodné setkání mladého Hitlera a Stalina při přestupu na brněnském nádraží, vyšly také knižně.

Mladá fronta Dnes přináší informaci o tom, že obsáhlá kniha Umění po roce 1900 vyšla také v češtině. Publikace je podle kritika a kunsthistorika Tomáše Pospiszyla předurčena k tomu, aby se stala základní literaturou pro umělce, výtvarné kritiky, profesory i studenty dějin umění, přestože je nevyrovnanou, nepřehlednou a občas mate svým jazykem.

Velký rozhovor se spisovatelkou Esther J. Endingovou otiskují Lidové noviny. Její román Po Valentýnu se stal v Nizozemsku nejlepším debutem roku 2004 a nedávno vyšel i česky. Endingová vystoupí na festivalu Café Amsterdam, který proběhne 16. - 18. listopadu v pražském Divadle Archa.

Kühnův dětský sbor se v neděli v Rudolfinu představí na prvním z cyklu koncertů k svému pětasedmdesátému výročí. Při této příležitosti poskytl jeho sbormistr Jiří Chvála rozhovor Lidovým novinám.

Americký kytarista a zpěvák J. J. Cale vydal album Rewind, kterým rozhodně nechce nastoupit na hvězdnou dráhu, jak by se mu to mohlo podařit v návaznosti na spolupráci s Erikem Claptonem. Michal Bystrov v recenzi Lidových novin hudebníka cituje: "Když mě lidi nebudou znát, budu si moct v klidu sníst sendvič u Dennyho," říká J. J. Cale.