07. 02. 2008

Mozaika
7. únor 2008

Největší prostor na svých kulturních stranách věnují deníky úterní premiéře Čechovova Višňového sadu v Divadle na Vinohradech. Podle Marie Reslové, jejíž recenzi najdeme v Hospodářských novinách, jde o inscenaci výraznou i herecky překvapivou. Režie Vladimíra Morávka akcentuje temné polohy hry, všichni herci si zasluhují uznání za soustředěnou do nitra obrácenou práci. V Mladé frontě Dnes čteme nad článkem Kateřiny Kolářové titulek "Višňový sad s Havlovou? Zážitek". Kritička chválí především druhou polovinu představení a vyzdvihuje také brilantní výkon Martina Stropnického v roli Lopachina. Celou stranu věnují inscenaci Višňového sadu Lidové noviny ve své příloze Kulturní premiéry. Z inscenace podle listu čiší vypjatě expresivní styl režiséra Morávka, který posouvá hru do chmurných vod. Ovšem divadlo potřebuje především živoucí a přesvědčivé herecké výkony, které v této poetice nemají šanci. V závěrečném hodnocení získala Čechovova hra tři hvězdičky z pěti možných. Podle Radmily Hrdinové, která píše pro Právo, pak je Morávkův Višňový sad povrchně klipovým listováním v nádherné hře, do jejíž hloubky diváci nedostali šanci nahlédnout.

Pozornost deníků poutá dále dnešní česká premiéra amerického muzikálového filmu Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street. V příloze Lidových novin Kulturní premiéry uvádí Darina Křivánková, že představitel titulní role Johnny Depp se představil jako skvělý zpěvák. Režiséra Tima Burtona považuje za ideálního pro žánr muzikálového krváku a snímku udílí plný počet pěti hvězdiček. Alice Horáčková o filmu píše pro Mladou frontu Dnes. Ve svém článku se však zaměřuje na to, že současně vychází český překlad jeho knižní předlohy - horor nazvaný Šňůra perel. Právo přináší ve své kulturní příloze Café přehled hlavní linky děje filmového hororu. Recenzi filmu Sweeney Todd nabídne i naše Mozaika, bude to po půl deváté.

V Mladé frontě Dnes a v Lidových i Hospodářských novinách najdeme informace o dnes zahajovaném 58.-tém ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně. Prvním snímkem přehlídky bude Shine A Light, jímž vzdal americký režisér Martin Scorsese hold skupině Rolling Stones. Českým zástupcem na Berlinale bude celovečerní dokument Občan Havel. O Zlatého medvěda a další ceny se bude ucházet celkem jednadvacet snímků, vítěz bude ohlášen sedmnáctého února.

Lidové a Hospodářské noviny i Právo informují o tom, že novým šéfdirigentem České filharmonie bude Izraelec Elijahu Inbal. Bude tak třetím zahraničním dirigentem na šéfovském postu našeho prvního orchestru a měl by jím být na příštích pět let. Post převezme po Zdeňku Mácalovi, který se jej loni vzdal.

Ondřej Horák píše v příloze Lidových novin Kulturní premiéry o románu z povídek amerického autora Chucka Palhniuka s názvem Strašidla. Spisovatel se, jak je u něj zvykem, pokouší čtenáře šokovat, kritik tuto jeho charakteristickou vlastnost označuje dokonce za "efektománii". Celkově hodnotí knihu, která byla čerstvě přeložena do češtiny, přestože není nejnovějším Palahniukovým románem, třemi z pěti hvězdiček.

Právo a Hospodářské noviny přinášejí zprávu o tom, že Mezinárodní unie architektů potvrdila výsledky mezinárodní architektonické soutěže na stavbu nové budovy Národní knihovny.