01. 11. 2007

Mozaika
1. listopad 2007
Mozaika

Do českých kin přichází film režiséra Roberta De Nira Kauza CIA. Snímek přibližuje okolnosti vzniku mocné tajné služby Spojených států, hlavní roli agenta Edwarda Wilsona v něm ztvárnil Matt Damon. Jeho výkon recenzent Marek Čech v Hospodářských novinách chválí - "i když je jeho ztvárnění agenta v duchu záměru tvůrců trochu jednotvárné, film svým charizmatem utáhne", uvádí Čech. Věra Míšková v Právu dodává, že děj snímků je komplikovaný, přesto však snesitelně, a herecké výkony považuje za výtečné. Píše také, že Kauza CIA je první částí chystané trilogie. Mirce Spáčilové z Mladé fronty Dnes nevyhovuje, že se film věnuje více soukormí hrdiny, než zákulisí tajných služeb, snímek celkově hodnotí šedesáti procenty. To Darina Křivánková udílí Kauze CIA čtyři z pěti hvězdiček, její recenzi najdeme v příloze Lidových novin Kulturní premiéry.

Tamtéž najdeme také oslavnou kritiku Petra Viziny, jenž hodnotí nové album duetů zpěváka Roberta Planta a countryové zpěvačky Alison Krauss. Překvapivá nenápadná jemnost, s níž zpívá dvacetinásobná držitelka Grammy Plantovi doprovodné vokály, může být pro tuzemské fanoušky Led Zeppelin překvapující, ale podle Viziny je spolupráce Planta a Krauss velmi harmonická. Bez váhání udílí recenzent albu Rising Sand plný počet pěti hvězdiček.

Knihou Lidových novin tohoto měsíce je román japonského autora Haruki Murakamiho Afteradark, jeho recenzi najdeme také v příloze Kulturní premiéry.

Dále otiskují Lidové noviny na tomto trojlistě rozhovor se zpěvákem a kytaristou Lubošem Pospíšilem. Muzikant hovoří o chystané desce, o své spolupráci s básníkem Pavlem Šrutem a také o vývoji své hudební tvorby.

Opera Wolfganga Amadea Mozarta Potrestaný prostopášník aneb Don Giovanni, kterou premiérovalo Národní divadlo moravskoslezské v přebásnění Jaromíra Nohavici, obsahuje až překvapivé množství skrytého humoru, jak uvádí Helena Havlíková ve své recenzi v Kulturních premiérách. Režisér Michael Tarant dovedl operu ke zdařilé jevištní realizaci, píše Havlíková a udílí opeře čtyři z pěti hvězdiček.

Magdalena Čechlovská píše v Hospodářských novinách o probíhající přehlídce Komiksfest. Druhý ročník festivalu přirovnává Čechlovská k víru, který strhl pražské galerie, kina a divadla; jeho program je nabitý, přijíždějí i mezinárodní hosté. Zakončení festivalu je naplánováno na tuto sobotu.

Mladá fronta Dnes otiskuje ve své pražské příloze velký rozhovor s českofrancouzskou herečkou Chantal Poullain.

V Právu najdeme rozhovor s prvním nositelem Ceny Josefa Škvoreckého, Janem Novákem. Spisovatel v titulkovém citátu říká: "Je dobré, když člověk vidí svět zezdola" a naráží tak na svou životní zkušenost, kterou uplatňuje při psaní. O udělení ceny rozhodl přímo hlas Josefa Škvoreckého, který byl členem poroty, oceněna byla prozaická kniha Děda. Informaci přinášejí také Lidové noviny.

U příležitosti svých dnešních narozenin poskytla rozhovor Právu i zpěvačka Marta Kubišová.

Všechny hlavní deníky přinášejí vzpomínku na v pondělí zesnulou spisovatelku Jarmilu Loukotkovou.