Večer s Šostakovičem v podání České filharmonie a předního houslisty Jiřího Vodičky

Česká filharmonie & Jiří Vodička. Záznam koncertu z Dvořákovy síně pražského Rudolfina. Dmitrij Šostakovič: Koncert pro housle a orchestr č. 1 a moll op. 77, Symfonie č. 5 d moll op. 47. Provedení řídí Semjon Byčkov
Půl století letos v srpnu uplyne od úmrtí Dmitrije Šostakoviče. A shodou okolností to bylo rovněž před padesáti lety, kdy dirigent Semjon Byčkov opustil Sovětský svaz a emigroval na Západ, kde se jeho zjevný talent mohl nadále svobodně rozvíjet. Hned dva důvody k oslavě formou mimořádného koncertu z Šostakovičových zásadních děl! Přímý přenos z Rudolfina jsme vysílali v pátek 28. března od 19.30.
PROGRAM:
Dmitrij Šostakovič:
Koncert pro housle a orchestr č. 1 a moll op. 77
Symfonie č. 5 d moll op. 47
Provedení řídí Semjon Byčkov.
Přímý přenos z Dvořákovy síně pražského Rudolfina slovem provází Lukáš Hurník, který si do přestávky pozval Pavla Molka, soudce Nejvyššího správního soudu, ale také autora úspěšných rozhlasových her s hudební tematikou (mj. seriálu Tři životy Dmitrije Šostakoviče)
V první polovině večera zazněl Houslový koncert č. 1 a moll, který Šostakovič komponoval v letech 1947–1948 pro svého přítele Davida Oistracha. Odvážná skladba však musela dlouho ležet v šuplíku: své premiéry se dočkala až v říjnu 1955, dva roky po Stalinově smrti… Po boku České filharmonie a šéfdirigenta Semjona Byčkova stanul koncertní mistr našeho prvního orchestru Jiří Vodička.
Druhou půli koncertu naplnila hudba Páté symfonie – „odpovědi sovětského umělce na spravedlivou kritiku“. Tak dílo z roku 1937 označil sám Šostakovič v povinné kajícnosti nad svým předchozím „přečinem“ – operou Lady Macbeth Mcenského újezdu, která byla Stalinem označena za „chaos místo hudby“ a skladatele málem stála život.
Už před druhou světovou válkou neexistovala v Leningradu rodina, která by o někoho nepřišla – o otce, o syna. A když to nebyl člen rodiny, tak blízký přítel. Každý pro někoho plakal, ale musel plakat potichu a sám, nikdo jiný si toho nesměl všimnout. Každý se bál každého. Zármutek nás drtil a rdousil. Rdousil všechny, i mě. Musel jsem ho převést do hudby.
Dmitrij Šostakovič
Nebyl by to ovšem Šostakovič, kdyby do své nové, přístupné a konformní Páté symfonie na několika úrovních nezašifroval, co si opravdu myslí – ať už je to finále se svým uměle vynuceným jásotem, nebo rafinovaně skrytá citace z Mahlerovy písně Svatý Antonín Paduánský káže rybám, použitá rovněž v předchozí symfonii ve smyslu výsměchu vyprázdněným „kázáním“ všech socialistických doktrín…
Související
-
Dmitrij Šostakovič – Symfonie č. 5 (celek)
Přímý přenos z Dvořákovy síně pražského Rudolfina. Hraje Isabelle Faust (housle), provedení řídí Petr Popelka. Slovem provází Jitka Novotná.
-
Česká filharmonie zveřejnila program své 130. sezóny. Pro Vltavu ho komentuje dirigent Semjon Byčkov
Česká filharmonie oznámila program své jubilejní 130. sezóny. Vystoupí nejen v Rudolfinu, ale i v nejprestižnějších koncertních sálech východní Asie a Evropy.
-
Šostakovič v Rudolfinu. Všechno hraje pro to, aby ten koncert opravdu vibroval, říká Jiří Vodička
Říká se o něm, že svou houslovou technikou dokáže vystoupat až k hranicím lidských možností. Je uznávaným sólistou, komorním hráčem a koncertním mistrem České filharmonie.
Nejposlouchanější
-
Jan Weiss: Sen o tisíci patrech. Fantaskní a vizionářské sci-fi ze třicátých let
-
Marcel Proust: Swannova láska. O ničivé síle lásky, žárlivosti a touhy po společenském postavení
-
Gaius Suetonius Tranquillus: Životopisy císařů. Náhled nejen do soukromí římských vládců
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.