Za kouzlem venkovských sakrálních staveb: Objevte s Vltavou pětici zapomenutých památek s živou současností

Do nymburského děkanství za slávou středověkého královského města

Barokní budova starého děkanství, propojená s věží Kaplankou, láká v Nymburce návštěvníky řadu let – dostanou se ale do ní jen při výjimečných situacích. Areál někdejší fary, i když nejde o sakrální prostor v pravém slova smyslu, si místo v našem seriálu určitě zaslouží. Z Kaplanky je nádherný výhled na Labe, kostel svatého Jiljí, pivovar spjatý s Bohumilem Hrabalem nebo na středověké hradby. Děkanství je pak unikátním dokladem vývoje středověkého nymburského osídlení.

V tuto chvíli prostor čeká na velkou rekonstrukci. „Město plánuje z areálu vytvořit informační centrum, výstavní prostory a kavárnu,“ přibližuje vedoucí odboru kultury nymburské radnice Markéta Tomčíková.

Nenápadná zděná barokní brána starého děkanství na Kostelním náměstí ukrývá přízemní dvoukřídlovou budovu ve tvaru L, se střechou pobitou šindelem. Nad vstupem je letopočet 1792, ale dochované gotické sklepy, kde se nalézá i studna, ukazují, že kdysi tu stála daleko starší budova. Dřevěná fara ale shořela za třicetileté války, stejně jako velká část města. Novou budovu z konce 18. století pak přistavěli ke středověkým městským hradbám. Až do současnosti prošel dům asi patnácti stavebními úpravami. Zachovaly se velké prostory kuchyně i několik větších i menších místností. V tuto chvíli jsou ale víceméně prázdné.

dekanstvi6.jpgZ hradební věže Kaplanka je nádherný výhled do celého okolí

Věž Kaplanka je jednou z bašt nymburského opevnění, které vzniklo v letech 1288–1305 za Václava II. Po třicetileté válce ji opravili a stala se, oproti ostatním v opevnění, jedinou věží obytnou. Sloužila i jako sýpka a ve spodní místnosti bylo dokonce vězení. 

Úsek hradeb v lokalitě Na Přístavě, včetně šesti věží spolu s Kaplankou, se na začátku dvacátého století dočkal romantizující přestavby podle plánů architekta Ludvíka Láblera. I tak hradby zůstávají se svými cihelnými líci a systémem hranolových věží stále mimořádným příkladem středověkého fortifikačního stavitelství. K hradbám náleží i věž renesanční vodárny. 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.