Za kouzlem venkovských sakrálních staveb: Objevte s Vltavou pětici zapomenutých památek s živou současností

Kapli v Kostelíku zachránili chalupáři

V Kostelíku, který patří pod městys Slabce a leží asi 80 kilometrů západně od Prahy, žije zhruba třicet lidí. O víkendech a v sezóně je ale v odlehlé vísce uprostřed křivoklátských lesů doplňuje řada chalupářů. Právě oni stáli u zrodu spolku, který se před více než deseti lety pustil do obnovy tamní zpustlé kaple svaté Máří Magdaleny. Stavba z roku 1871 stojí v jižní části návsi. 

A stejně jako kaple i samotná vesnice Kostelík je vlastně nová, jak upozorňuje sociální geograf z PřF UK, zabývající se rozvojem venkova, a zároveň jeden z členů spolku Radim Perlín: „Původně tu stála kaple ze dřeva, to se ještě obec jmenovala Chlístov. Pak byla vesnice vypálena, zřejmě husity, a dvě stě let tu nebyla žádná zástavba.“ Další osídlení zde dostalo název Luby. Teprve v 2. polovině 19. století tu postavili zděnou kapli.

Jednoduchá barokní stavba se zhruba čtvercovým půdorysem a půlkulatou apsidou výrazně oživuje prostor návsi, právě proto je památkově chráněná. Vchází se do ní původními masivními dveřmi ze západu. Do niky nad dveřmi, dlouho prázdné, osadilo Sdružení Kostelík keramickou sochu Máří Magdaleny výtvarnice Zuzany Hutňanové. Střecha stavby je z bobrovek. Nad oltářem na východní straně kaple je pak sanktusník, tedy malá věžička se zvonem. Její náročnou opravou obnova kaple započala, jak vzpomíná spoluzakladatel spolku Petr Klaub. „Do kaple roky zatékalo dírou ve stropě, hnízdili tu ptáci, kteří sem létali rozbitými okny, na podlaze byla vrstva spadané omítky a stropu.“

Kaple svaté Máří Magdaleny v Kostelíku

Kaple jako sakrální prostor fungovala v Kostelíku ještě v 80. letech minulého století, kdy sem farář jezdíval pravidelně sloužit mše. Pak mše zrušili a kaple pustla. Necitlivá rekonstrukce na konci 80. let pak stav památky ještě zhoršila. Ve zdevastovaném stavu ji do zápůjčky od církve získalo Sdružení Kostelík před více než 10 lety. 

Kaple v Kostelíku není odsvěcená, ale slouží nejvíc pro setkávání lidí. Sdružení Kostelík v ní pořádá besedy a přednášky se známými osobnostmi, vánoční koncert nebo ji otevírá veřejnosti při letním festivalu Skotsko v kostelíku. Hojně navštěvovaná akce se letos kvůli světové pandemii nového typu koronaviru konat nebude, každým rokem při ní ale sdružení vybírá na postupnou opravu kaple nebo další aktivity členů – například obnovu místní švestkové aleje. 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.