Viktor Viktora, vedoucí katedry českého jazyka a literatury pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni
Hostem Telefonotéky byl Prof. PhDr. Viktor Viktora, CSc., plzeňský rodák.
Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.
Za dobu své učitelské dráhy přednášel více než 5 000 studentů a připravil přes 1000 přednášek pro veřejnost a vystoupení na vědeckých konferencích a seminářích.
Je členem Kruhu přátel knižní kultury při Knihovně města Plzně, literárním historikem a divadelním kritikem, ale nejvíce se cítí být kantorem.
Které své vědecké práce považuje za zásadní ? A u kterých je opravdu rád, že mohly vyjít?
Každá vědecká práce zastarává. Asi do všeho publikovaného bych nějak zasahoval. S touto výhradou bych odpověděl na obě otázky pospolu – jsou to Záblesky renesance, kde jsem snesl několik argumentů pro to, že česká literatura 16. století měla nakročeno ke své renesanční podobě a že tyto počátky jsou spojeny s Plzní. Pak je to několik máchovských studií, kde se pokouším dokázat, že Mácha mistrně ovládal hudebnost česky i německy psaného verše.
Prof. PhDr. Viktor Viktora, CSc. si nedovede představit život bez hudby – často se s ním proto můžete setkat na koncertech vážné hudby.
K dalším koníčkům patří poznávací turistika. „Filatelie už je popelkou a snem zůstává moci číst a vybírat si jen jako čtenář, sedět v divadle jako divák.“
Studenti si prof. Viktory velice cení.
…„Snad nejlepší profesor jakého jsem kdy potkal, moc si ho vážím. Je u něj vidět láska k literatuře a léty nasbírané zkušenosti. Látku vypráví velice poutavě. Při zkoušce je hodný, ale prověří znalosti dokonale.“
…“ Přednáší, jako kdyby Vám říkal pohádku. Musíte poslouchat, aniž byste chtěli. A je to gentleman každým coulem. Nevim, jestli je něco z literatury, co by on nevěděl.“
…“Jestli si nějak představuju vysokoškolského učitele literatury, tak je to pan Viktora!“
…“Pan Viktora je pan Viktora. Gentleman, na kterém je znát, že literaturu zbožňuje. I když při zkoušce nevíte, stále se na vás usmívá a snaží se napovědět. Látku velmi působivě podává.“
Bibliografie výběr:
1976: Zámek Lužany. Hudba a literatura – Západočeské nakladatelství1983: Divadelní tradice Plzně od 19. století do současnosti – SVK Plzeň1988: Kapitoly o literární Plzni 1 – KMP Plzeň1989: Západočeský kraj od A do Z (spoluautor) – Západočeské nakladatelství1990: Kapitoly o literární Plzni 2 - KMP Plzeň2003: K pramenům národní literatury - Fraus
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.