Velikonoce na Kampě

25. březen 2005

O velikonočním víkendu se Kampa vrátí o několik set let zpět. Společnost Historické městečko Křížov zde pořádá první část ze svého cyklu historicky laděných kulturních akcí. Vrcholem Velikonoc na Kampě bude uvedení fragmentu Hořických pašijí. Kromě něj se však návštěvníci budou moci potěšit také ukázkami staré hudby, tradičních řemesel a historického šermu. Ochutnají staročeské pochoutky a na své si přijdou i děti.

Program je na Kampě po oba dny přichystán od 10 hodin, kdy začne stylový staročeský jarmark. Kromě nahlížení pod ruce kováře, skláře, dráteníka, ševce a dalších se budou moci návštěvníci zcela prakticky přenést do 17. století ochutnávkou staročeských pochoutek jako medoviny, višňového piva, pečeného selátka a dalších.

Skupina historického šermu Alotrium

V 10:30 začíná kulturní program, v němž vystoupí Musica Tubicinalis Pragensis s historickými fanfárami a znělkami a skupina historického šermu Alotrium. Představí se také vokálně-instrumentální soubor Ludus Musicum a dámská šermířská skupina Reginleif, která předvede příběh z prostředí církevní školy.

V pravé poledne program vyvrcholí představením zkrácené verze Hořických pašijí, které budou předvedeny mimo místo svého vzniku vůbec poprvé. Poprvé budou také prezentovány ve velikonočním čase. Soubor asi šedesáti ochotníků předvede příběh o posledních dnech Ježíše Krista, který hrají každé léto již od roku 1993. Navazují ale na původní německou tradici, která je mnohem starší. Inscenaci amatérských herců pomáhali připravovat profesionálové. Jaroslav Krček je autorem hudby, divadelní režisér Antonín Bašta sestavil inscenaci podle poetického textu Jindřicha Pecky. V inscenaci se tedy šťastně spojil naivní herecký projev, citlivé vedení profesionálů a působivé výtvarné skloubení jednoduchých pastelových kostýmů proti pozadí přírodní zeleně (tedy během letních představení).

Hořické pašije

Program v obdobném duchu je připraven až do odpoledne. Pro děti je připraveno klání ve střelbě z luku, závody na dřevěných koních a další. Podrobnosti, mapku a informace o dalších obdobných plánovaných slavnostech naleznete na www.centrumhistorie.cz.

autor: mat
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.