Tomáš Thon: „Promiňte, asi působím jako blázen zahrabaný do varhan“

23. prosinec 2016

Přesně tato slova zazněla v jednu chvíli od protějšího mikrofonu v ostravském studiu z úst Tomáše Thona. Energický padesátník by o varhanách, interpretaci hudby 18. a 19. století, ale také o své badatelské práci v souvislosti se starou českou hudbou pro varhany dovedl vyprávět hodiny.

Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.

Přitom je to člověk, který stojí pevnýma nohama na zemi: řídí vlastní vydavatelství, učí, publikuje, píše vzdělávací programy, je porotcem, osm let vedl v Opavě exkluzivní festival varhanní barokní hudby, roky natáčí pro Český rozhlas, vaří vynikající kávu (je jejím velkým znalcem) a sjíždí na kole rumunské a moldavské terény.

Telefonotéka s datem 23. 12. se připravovala tři a půl roku. Přesně tolik trvalo Tomáši Thonovi, aby vybádal, sestavil, přepsal, vydal, nastudoval a pro Český rozhlas nahrál vánoční pastorely starých českých kantorů, často anonymních tvůrců, aby je nakonec ještě v našem vysílání komentoval.

S velkým zápalem hovořil Tomáš Thon o detailech, které stejně jako v dobré detektivce nakonec rozhodnou o tom, kdo je „pachatel“. Ale ta pochybnost a nejistota i při konečném vyslovení skladatelova jména visí stejně pořád ve vzduchu. „Jednou provždy je ta hudba tady a my ji můžeme poslouchat, na autorovi až tolik nezáleží,“ shodli jsme se ve studiu.

V rozhovoru objasňuje Tomáš Thon důvody svého bádání a hledání „staronového“ repertoáru, odhaluje krásu a náročnost práce varhanářů, představuje nástroje na Opavsku, zejména ty, na které v průběhu listopadu a prosince 2016 nahrál 22 vánočních pastorel – konkrétně varhanní pozitiv ve Slezském zemském muzeu v Opavě a poměrně nový nástroj v kostele sv. Hedviky v Darkovicích nebo varhany francouzského typu v kostele sv. Ducha v Opavě, kde hrává o půlnoční.

Do našeho veskrze vánočně laděného povídání o staré české hudbě vstoupil telefonicky muzikolog Karel Boženek z Opavy, který je školitelem Tomáše Thona v rámci jeho velkého doktorátu na Ostravské univerzitě. Byl to právě pan Boženek, který založil muzikologické pracoviště Slezského zemského muzea v Opavě a zasloužil se o tisíce a tisíce sbírek, které jsou dnes odborné veřejnosti k mání. I z těch vybíral Tomáš Thon některé pastorely pro naše vánoční vysílání. „Celý vánoční komplet se jmenuje Vánoční skladby starých českých mistrů pro varhany a varhaník si s ním vystačí na celé Vánoce,“ s úsměvem nabízí výsledky své práce kolegům varhaníkům Tomáš Thon.

Čtěte také: Archiv odvysílaných dílů Telefonotéky.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.