Temné hodinky Josepha-Hectora Fiocca. Poslouchejte záznam z Velikonočního dne Eurorádia 2019

Riga Baroque Ensemble
Riga Baroque Ensemble

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

V neděli 14. dubna vystoupili v přímém přenosu ze Studia 1 Lotyšského rozhlasu členové Rižského barokního ansámblu s pozoruhodnou hudbou téměř neznámého skladatele z dnešní Belgie. Přednesli hudbu pro liturgii Svatého týdne, která v minulosti zněla v katedrále v Antverpách nebo v Bruselu.

Joseph-Hector Fiocco se narodil v Bruselu v roce 1703, jeho otec byl benátský skladatel a houslista Pietro Antonio Fiocco, který sem přicestoval za prací a trvale se zde usadil. Jeho bratr Jean-Joseph Fiocco se rovněž věnoval hudbě a společně s otcem Josepha-Hectora vzdělávali.

Riga Baroque Ensemble

Jeho profesionální dráha začala v kostele Panny Marie v Sablonu. V tomto městě mimo jiné vyučoval princeznu Marii Victorii Arenbergskou. Její otec vévoda Leopold-Philipp mu dopomohl k místu kapelníka v katedrále Panny Marie v Antwerpách. Po sedmi letech v roce 1737 se odtud vrátil zpět do Bruselu, aby pracoval ve zdejší katedrále sv. Michaela a sv. Guduly a na tomto místě strávil zbytek svého krátkého života. Zemřel v roce 1741 ve věku 38 let. Bohužel se do současnosti dochovalo jen málo jeho skladeb. Známe jeho cembalovou tvorbu a několik vokálně instrumentálních kusů, mezi něž patří i lamentace. Jejich styl je ovlivněn hudbou Francoise Couperina, ale i italských mistrů.

Program koncertu:

Joseph-Hector Fiocco: Lamentace pro Zelený čtvrtek
Daniel Kahde: První smuteční óda

Zpívá: Aija Veismane-Garkeviča (soprán)
Hraje: Riga Baroque Ensemble