Telefonotéku vysíláme z jubilejního XX. ročníku Mezinárodní Schubertovy soutěže pro klavírní dua v Jeseníku
Přijďte se podívat na vysílání ze Zrcadlového sálu Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníku! Potkáte se s mladými klavíristy z celého světa, poslechnete si jejich um i povídání.
Připomeneme si rovněž 750. výročí založení města a další místopisné pozoruhodnosti.
Vysíláme 28. dubna v 10.00 hodin. Přímým přenos moderuje Michal Bureš.
Zakladatelka soutěže a klavíristka Věra Lejsková vzpomíná: "Jako by to bylo včera, co jsme stáli v zatáčce cesty z Rejvízu do Jeseníku, dívali se na nádherné hory kolem a přemýšleli, jak využít faktu, že z tohoto kraje pochází rod Franze Schuberta a co udělat pro to, aby se víc pianistů věnovalo oboru klavírní duo - a padlo slovo soutěž.
Byli jsme tři, ředitel LŠU v Jeseníku Alois Složil, můj muž Vlastimil a já, ale museli jsme získat mnoho a mnoho dalších lidí, kteří nezištně a s nadšením pomáhali s realizací, a to nejen zde v Jeseníku, ale i v Praze.
Z prvního česko-polského ročníku vyrostlo deset ročníků bohatě obsazených pianisty z tehdejších lidově-demokratických států, z Bulharska, Maďarska, Polska, NDR, SSSR a samozřejmě ČSSR. Od roku 1991 nacházejí cestu do Jeseníku pianisté z celého světa – ze všech států Evropy, z Kanady, Japonska, Číny, Koreji, Vietnamu.
Pianistů bylo daleko přes tisíc, co vždy v měsíci dubnu představují v Kongresovém sále Priessnitzových lázní ušlechtilé klání klavírních dvojic, hrají nádhernou hudbu Franze Schuberta, našeho Antonína Dvořáka, ale taky dalších klasiků a romantiků včetně hudby soudobé, jak české a slovenské, tak i národů země, odkud soutěžící přijíždějí.
A tak ze slov pronesených na cestě z Rejvízu do Jeseníku, anebo – chcete-li ze semínka zasetého do srdcí pianistů - vyrostl mohutný, košatý strom znějící každým svým lístečkem hudbou, a to v nejrůznějších částech naší planety."
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.