Telefonotéku vysíláme z jubilejního XX. ročníku Mezinárodní Schubertovy soutěže pro klavírní dua v Jeseníku

28. duben 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sanatorium Priessnitz

Přijďte se podívat na vysílání ze Zrcadlového sálu Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníku! Potkáte se s mladými klavíristy z celého světa, poslechnete si jejich um i povídání.

Připomeneme si rovněž 750. výročí založení města a další místopisné pozoruhodnosti.

Vysíláme 28. dubna v 10.00 hodin. Přímým přenos moderuje Michal Bureš.

Zakladatelka soutěže a klavíristka Věra Lejsková vzpomíná: "Jako by to bylo včera, co jsme stáli v zatáčce cesty z Rejvízu do Jeseníku, dívali se na nádherné hory kolem a přemýšleli, jak využít faktu, že z tohoto kraje pochází rod Franze Schuberta a co udělat pro to, aby se víc pianistů věnovalo oboru klavírní duo - a padlo slovo soutěž.

Byli jsme tři, ředitel LŠU v Jeseníku Alois Složil, můj muž Vlastimil a já, ale museli jsme získat mnoho a mnoho dalších lidí, kteří nezištně a s nadšením pomáhali s realizací, a to nejen zde v Jeseníku, ale i v Praze.

Plakát XX. Mezinárodní Schubertovy soutěže

Z prvního česko-polského ročníku vyrostlo deset ročníků bohatě obsazených pianisty z tehdejších lidově-demokratických států, z Bulharska, Maďarska, Polska, NDR, SSSR a samozřejmě ČSSR. Od roku 1991 nacházejí cestu do Jeseníku pianisté z celého světa – ze všech států Evropy, z Kanady, Japonska, Číny, Koreji, Vietnamu.

Pianistů bylo daleko přes tisíc, co vždy v měsíci dubnu představují v Kongresovém sále Priessnitzových lázní ušlechtilé klání klavírních dvojic, hrají nádhernou hudbu Franze Schuberta, našeho Antonína Dvořáka, ale taky dalších klasiků a romantiků včetně hudby soudobé, jak české a slovenské, tak i národů země, odkud soutěžící přijíždějí.

A tak ze slov pronesených na cestě z Rejvízu do Jeseníku, anebo – chcete-li ze semínka zasetého do srdcí pianistů - vyrostl mohutný, košatý strom znějící každým svým lístečkem hudbou, a to v nejrůznějších částech naší planety."

autor: Michal Bureš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?