Svatopluk Klimeš, malíř

21. květen 2015
03394116.jpeg

Pražský výtvarník Svatopluk Klimeš (1944) se narodil ve znamení Ryb. „Teoreticky bych měl mít vodu rád, ale nemám,“ říká. Jeho charakteristickým výtvarným prostředkem je oheň – oheň jako tvořivá i ničivá prasíla, jako vitální energie, kosmologický prvek, živel očisty i destrukce, stopa a paměť zanikající události.

Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.

Patetické pojetí ohně, k němuž by jeho mytická symbolika mohla svádět, je však Svatopluku Klimešovi cizí. Oheň v jeho vypalovaných kresbách a obrazech je živel ovládaný a v autorových výtvarných dílech i performancích bývá i prostředkem ironie nebo grotesky. Vypalovanými kresbami se náš host začal zabývat už před studiem na pražské Akademii výtvarných umění (1967-1973). Po vysoké škole na tuto cestu navázal a dnes patří k několika málo předním českým výtvarníkům, kteří se médiem ohně zabývají.

Vedle vlastní tvorby se Svatopluk Klimeš v 70. a 80. letech zabýval také restaurováním, k němuž se tehdy z existenčních důvodů uchýlili i četní jiní domácí výtvarníci jako Václav Boštík, Olbram Zoubek a další. Podílel se například na transferech nástěnných maleb na Mostecku či na restaurování takzvané iluzivní architektury.

Od 90. let působí jako docent na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem. Svými pracemi je zastoupen ve sbírkách Národní galerie v Praze a všech významných českých galeriích, též několika zahraničních. V současnosti je možné vidět jeho díla na výstavě v galerii Slovenského institutu v Praze (do 12. 6.) nebo od 7. července na samostatné výstavě v Terezíně O paměti na téma povodní v roce 2002. Na internetu pak na webových stránkách www.svatopluk-klimes.cz nebo artlist.cz.

Archiv odvysílaných pořadů.