Středočeské muzeum v Roztokách vás vezme do obydlí vrchnostenského správce i na letní byt

6. říjen 2020

Věděli jste, že v Roztokách u Prahy je zámek, jehož historie sahá až do 2. poloviny 13. století? Tehdy ještě nebyl zámkem, ale gotickou vodní tvrzí, v průběhu let však mnoho vlastníků upravilo jeho podobu. A dnes v něm sídlí Středočeské muzeum.

Architektonicky a historicky hodnotné prostory ukrývají několik výstav a expozic, např. Život v letovisku aneb jak se jezdilo do Roztok na letní byt, kde se návštěvníkovi představuje nejstarší přípražské letovisko a je seznamován s počátky pronikání střední vrstvy z velkoměsta na venkov.

Salon ve stylu biedermeier v expozici věnované životu v letovisku

„Nacházíme se v nádvoří roztockého zámku, což je objekt, jehož hmota se ustálila zhruba v 18. století. Jsou tady vyrýsované kontury, které ohraničují původní středověkou věžovitou tvrz, stavbu, která byla později destruována, protože vlastníci ve 14. století na jihovýchodní straně areálu postavili palácovou stavbu. Ta se opět v průběhu věků rozrůstala. Páni z Donína, další rodina, která panství vlastnila, stavebně uzavřela okrouhlý půdorys a objekt dál narůstal. Dokonce bylo stavebně historickým průzkumem zjištěno, že současná podoba s jedním patrem byla za Boryňů ze Lhoty zvýšena ještě o jedno patro, ale při požáru došlo k jeho zničení a hmotová podoba se ustálila v této formě,“ říká Ivana Kubečková, etnografka a vedoucí odborného oddělení Středočeského muzea v Roztokách u Prahy a začíná vyprávět o stálých expozicích muzea, které se věnují určitým aspektům regionální kultury. 

Roztocký zámek

První z nich nese název Vrchnostenská správa panství aneb jak bydlel a úřadoval pan správce. Přenáší návštěvníka do časů, kdy v Roztokách přestává sídlit šlechta a tehdejší vlastníci Liechtensteinové dělají z malého panství pouze hospodářskou jednotku přinášející zisky a produkty. „Expozice popisuje zdejší situaci na sklonku 18. století, tedy, jak to fungovalo, když na zámeckém objektu nobilita trvale nesídlila. Na zámek jen občas zajížděli a vykonávali zde určitou inspekci, ale jinak tu dlela vrchnostenská správa, která řídila velkostatek a celé panství ve prospěch majitelů a na některých statcích podnikala ve vlastní režii, řešila pronájmy, z kterých pro majitele plynuly zisky atd. Panství totiž byla v rámci uspořádání nejnižší administrativní jednotka a na vrchnostenské správy se přenášely i pravomoci, které přicházely ze shora prostřednictvím krajských úřadů a z centra ze zemských úřadů,“ vysvětluje Ivana Kubečková. 

Panská pracovna ve stylu art deco v expozici věnované životu v letovisku

Jednotlivé prostory expozice jsou vybaveny dobovým mobiliářem a návštěvník má pocit, že se ocitl přímo v obydlí pana správce. Nahlédne zde do vrchnostenské kanceláře, ale i do pokoje správce nebo do kuchyně. V prvním patře zámku je pak další stálá expozice Život v letovisku aneb jak se jezdilo do Roztok na letní byt. Při návštěvě Středočeského muzea v Roztokách určitě nevynechejte ani mnohé výstavy a zámecký park.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Otevírací doba: od středy do neděle od 10 do 18 hodin

Vstupné: Plné 50 Kč, snížené 30 Kč, rodinné 130 Kč, výstavy a akce se platí zvlášť

Cesta: Vlakem z Masarykova nádraží do zastávky Roztoky u Prahy nebo autobusem ze zastávky Praha, Dejvická do zastávky Roztoky, Nádraží. Následně asi 3 – 5 minut pěšky

Další informace: Můžete si prohlédnout dvě stálé expozice – o vrchnostenské správě panství a o životě v letovisku nebo shlédnout několik výstav např. sbírku aut a mašin Ladislava Suchánka a výstavu o dětské knize nebo se vydat do nedalekého areálu Braunerova mlýna, kde je možné od dubna do konce října navštívit Ateliér Zdenky Braunerové. Nejbližší akcí, která se bude konat v rámci festivalu Den architektury, je 4. října v 16. hodin komentovaná vycházka Tichým údolím. Bližší informace naleznete na stránkách muzea www.muzeum-roztoky.cz.

Spustit audio