Stanislav Růžička po stopách Santiniho na Zelené Hoře

4. září 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03195728.jpeg

Ve Žďáře nad Sázavou chystají na sobotu 6. září 2014 oslavy 20. výročí zapsání Santiniho kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře do seznamu UNESCO.

„Mladý Santini“ – píše Stanislav Růžička – „ byl především, v dnešním slova smyslu, Evropan. Mluvil a psal česky, německy i italsky, a pravděpodobně také latinsky. Vedle kamenické praxe svých předků byl vzdělán v malířství a architektuře a zajímal se i o další exaktní obory.

Mimo jiné je u něho známá záliba v křesťanské kabale a ve smyslu potřebné preciznosti musel mít zcela jasno i v takové oblasti, kterou je dnešní deskriptivní geometrie.

V rozlehlých prostorách pražské katedrály poznával stavební postupy gotických mistrů, v ateliéru svého učitele, francouzského stavitele Jeana Matheye zvládl barokní principy, na cestách nasákl italským barokním radikalismem a to vše se mu pak v jeho geniálním mozku propojilo.

V oficiální dochované korespondenci se Jan Blažej Santini-Aichel často podepisoval jako „malíř a architekt.“ Zatímco jeho architektonické dílo představuje zhruba osm desítek staveb, neznáme žádné Santiniho malířské dílo.

00514942.jpeg

Jediným dokladem vynikajícího malířského a kreslířského školení u Santiniho je mimořádná výtvarná úroveň jeho plánů. Známý půdorys vrcholného Santiniho díla, poutního kostela na Zelené hoře, je čistě a exaktně konstruován kružítkem na ploše papíru.

Poutní kostel na Zelené hoře byl slavnostně vysvěcený v září 1722. V následném roce měl Santini rozpracovanou dlouhou řadu dalších staveb, mezi kterými neustále cestoval. Rajhrad, Křtiny, Plasy a Mariánská Týnice.

K tomu přidejme jeho nejrozsáhlejší světskou stavbu, zámek Karlova Koruna. Dnes už se nedovíme, kolik dalších projektů ještě nosil v hlavě a co mohl světu dát, kdyby mu bylo dopřáno více času.“

autor: Eva Ocisková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.