Stanislav Chládek, autor knihy Rituální jeskyně starých Mayů
„Když jsem usoudil, že mi léta přibývají a že bych se raději chtěl věnovat dobrodružství, napsal jsem jednoho dne rezignační dopis, odešel ze zaměstnání a od té doby jezdím na kajaku, chodím do jeskyní, po horách a fotografuji.“
To řekl v jednom rozhovoru Ing. Stanislav Chládek, Ph.D. (nar. 1937). Muž, který si ve věku spojovaném s falešnou představou jakéhosi univerzálního znaveného důchodce plní klukovská či mužská přání.
Ve druhé polovině padesátých let vystudoval v Praze Vysokou školu chemicko-technologickou, později působil jako vědecký pracovník v Ústavu organické chemie Čs. akademie věd. V roce 1969, ve svých dvaatřiceti letech, využil jako řada jiných svou stáž v USA a zůstal ve Spojených státech, kde vědecky pracoval, mj. na výzkumu rakoviny, a působil jako profesor biochemie.
V roce 1991 se rozhodl zcela změnit život. Žije střídavě v Michiganu a Coloradu, každý rok zajíždí do Česka, a mezitím podniká dobrodružné výpravy do mayských jeskyní ve Střední Americe či vyjíždí na mořském kajaku na otevřené oceány nebo na Aleutské ostrovy na rozhraní mezi Beringovým mořem a Pacifikem, kde studuje kulturu původních obyvatel, vynálezců mořského kajaku.
K vodě a lodím ovládaným pádlem má odedávna blízko: v šedesátých letech minulého století byl členem československého národního mužstva v kanoistice na divoké vodě, mistrem světa a několikanásobným mistrem republiky.
Průzkumu mayských jeskyní se věnuje už dlouho: z původně amatérského koníčku, k němuž se dostal víceméně náhodně, se stala trvalá záliba opřená o studium a spolupráci s archeology. Vyústila v knihu Rituální jeskyně starých Mayů, kterou Stanislav Chládek letos vydal v nakladatelství Academia.
Tato kniha – první v češtině o mayských jeskyních – shrnuje poznatky archeologických průzkumů podzemního vodního světa, který Mayové považovali za vstup do podsvětí.
Výpravná publikace Rituální jeskyně starých Mayů z nakladatelství Academia byla cenou v posluchačské soutěži Telefonotéky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.