Spirituála - prostor pro duchovní úvahy, který spojuje dva pořady v jednom

26. říjen 2017

V pořadu Duchovní Evropa procházíme s Martinem C. Putnou spletitými duchovními dějinami Evropy napříč národy i náboženskými konfesemi.

V pořadu Ke kořenům s Petrem Vaďurou a jeho hosty hledáme v Bibli a křesťanské tradici odpovědi  na smysl našeho jednání v soukromém i veřejném životě.

Duchovní Evropa

Často se dnes hovoří o evropské identitě. Málo se však o ní opravdu ví. Tento pořad ukazuje,  jak jsou duchovní dějiny Evropy spletité – ale i propojené napříč národy i náboženskými konfesemi, napříč tradicemi katolickými, reformačními, židovskými, antickými, keltskými či islámskými.

Každý díl probírá dějiny jednoho motivu, svátku či postavy, tak jak je v kalendáři přináší liturgický rok některé z této tradic. Ne pro dějiny samy - ale pro lepší pochopení toho "odkud přicházíme", jež je tak důležité v čase uvažování, "kam směřujeme". Pořadem provázejí Martin C. Putna a Nina Rutová.

8. října
Európa je z Asie

Úvahy o kořenech Evropy začínají skutečně na začátku. Začíná mýtem o únosu Európy, která byla vlastně Asiatka. Zeus ji unesl z její vlasti na Krétu, čímž začala řecká civilizace na evropské půdě. O významu mýtu vypráví Martin C. Putna, otázky klade a ukázky čte Nina Rutová.

15. října
Putujeme na Wartburg

Jedno místo v Německu, ale tři různé důvody k poutím. Katolíci putovali na Wartburg kvůli svaté Alžbětě, protestanti kvůli Lutherovi a nacionalisté kvůli národní jednotě, která stojí nad náboženstvím. A co na to náš Jan Kollár? Vypráví Martin C. Putna, otázky klade a ukázky čte Nina Rutová.

22. října
Svatý papež, hříšné papežství

Nedávno zavedený svátek svatého Jana Pavla II. je příležitostí k úvahám o tom, jak se k sobě má svatost nebo hříšnost jednotlivých papežů a svatost nebo hříšnost celé papežské instituce. Co když je papežem Borgia? Vypráví Martin C. Putna, otázky klade a ukázky čte Nina Rutová.

Ke kořenům

Rozhovor s hostem o tématech, která se týkají každého z nás. Etika, náboženství, estetika, politika, kultura, společnost. Biblický text a nacházení inspirace v křesťanské tradici. Aktuální vhled odborníků i názory spoluobčanů. Připravuje Petr Vaďura.

8. října
Rodina

Když se mluví o křesťanských hodnotách, často se zmiňuje rodina a její ochrana v dnešní společnosti. Petr Vaďura se s profesorem Janem Sokolem bude dnes zabývat proměnami rodinného modelu v historii i smyslem rodiny v současné společnosti. Ukázky z biblického textu čte David Schneider.

15. října
Spravedlnost

Co je spravedlnost? Zdánlivě jednoduchá otázka, která se však  při pokusu o její vysvětlení komplikuje. Zvláště když začneme zkoumat, jak je tento termín používán v biblické a křesťanské tradici. A právě o to se pokusí Petr Vaďura s vysokoškolským učitelem etiky, biologem a katolickým knězem Markem Orko Váchou. Ukázku z biblického textu čte David Schneider.

22. října
Demokracie

V souvislosti s uplynulými volbami se nabízí téma, co je vlastně demokracie a co jsou její nejdůležitější vlastnosti. O tom hovoří Petr Vaďura s filosofem Janem Sokolem.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?