Rezavé bahýnko nebo vzácné pigmenty. Netradiční malířské techniky Františka Skály jsou k vidění v Brně
Umělec František Skála představil pod názvem Dva roky prázdnin svou malířskou tvorbu, která je inspirovaná nedávnými zážitky z cest po Kolumbii a Austrálii.
„Po třiceti až čtyřiceti letech jsem konečně začal malovat, což si moje žena vždycky přála,” přibližuje František Skála výstavu, která měla vernisáž 26. února. K malování ho inspiroval převážně nový ateliér a také nedávné cesty do zahraničí, kde se nechal unést hlavně odlišnou přírodou a úchvatnými krajinnými scenériemi.
František Skála současně klade důraz na užití přírodních nebo netradičních materiálu a to i v případě malby. „Cyklus tzv. Rezavých krajin je malován rezavým bahýnkem z lesního pramene v západních Čechách. Jsou to nanoschránky mirkoorganismů, které utřené s olejem vytvářejí krásnou rezavou barvu,” popisuje Skála. Krom obrazů výstava zahrnuje také několik Skálových objektů.
Dále galerie nabízí výstavu Nad Ránem Olgy Karlíkové s nahrávkami ptačích zpěvů. Autorka zaznamenávala nejen hlasy ptáků, ale také dráhy a rytmy letů nebo jiné grafické znaky jednotlivých druhů ptactva.
Obě výstavy probíhají v brněnské Fait Gallery do 9. května 2020.
Související
-
Výtvarník František Skála: Užíval jsem si dva roky prázdnin
„Nejdřív jsem byl v Kolumbii, pak v Austrálii a užíval jsem si, že mě nikdo neotravuje.”
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.