Respektovat historii a snažit se udržet svět svobodným. Přijďte na festivaly Nevermore 68 a klubovou noc Crave

20. srpen 2024

Jednou ze vzpomínkových akcí připomínající pohnutou historii Československa je i festival Nevermore 68. Diskuzemi, koncerty i výstavou připomene 21. srpna na pražském Výstavišti nejen okupaci Československa, ale i osudy žen, které se jí postavily. Výjimečným večerem je také klubová noc Crave, která proběhne 11. října. A právě s organizátorkami Barboru Šubrtovou a Eliškou Pírkovou si povídal David Pomahač.

Okupace pro mě vždy byla silné téma a moment v našich dějinách, kterému se bohužel nevěnuje dostatečná pozornost a veřejná debata. Je to trauma, které si doteď neseme. Můj táta byl v šedesátých letech mladý kluk, který měl blízko k rock’n’rollu a hrál v kapele. Pamatuji si, jak to pro něj bylo i po letech při vyprávění zraňující. Je hrozné, když vaše sny někdo vezme a hodí do koše a vy nemáte dalších dvacet let možnost chovat se svobodně a dělat, co máte rádi. Třeba hrát na kytaru v kapele…,“ vysvětluje Bára Šubrtová.

Chtěli jsme dát prostor nejen ženským umělkyním a umělcům a umělkyním z minorit, ale i z dalším profesím, zvukařkám, osvětlovačkám či sekuriťačkám,“ říká Eliška Pírková.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.