Přijďte na Václava Pálku do ostravského Rozhlasu!

18. duben 2016

Cyklus Moravskoslezské jazzové koncerty představí tentokrát kvartet Václav Pálka International Collective. Ansámbl odehraje v České republice jen několik málo koncertů a jeden z nich právě v Ostravě!

SRDEČNĚ ZVEME do Studia 1 Českého rozhlasu Ostrava ve čtvrtek 28. dubna od 19:00, adresa: Dr. Šmerala 2, 702 00 Ostrava. Vstup volný!

Obsazení:Wietse Voermans - saxofon (Holandsko) Karel Cuelenaere - piano (Belgie)Peter Korman - kontrabas (Slovensko) Václav Pálka - bicí nástroje (Česká republika)

Václav Pálka International Collective

Tento ansámbl vznikl u příležitosti absolventského koncertu ostravského rodáka Václava Pálky na katedře jazzové interpretace JAMU v Brně a odehraje v České republice jen několik koncertů. Václav Pálka přizval ke spolupráci své spolužáky z Brna a ze stáže v dánské Kodani. Vycházející hvězdy evropské jazzové scény se přestaví programem sestaveným z autorské tvorby všech členů.

03610680.jpeg

Cyklus Moravsko-slezské jazzové koncerty
Cyklus stanice Vltava Moravsko-slezské jazzové koncerty zahrnuje tři koncerty ročně ve Studiu 1 Českého rozhlasu Ostrava, z nichž vznikají snímky pro rozhlasový archiv. Cyklus je exkluzivní platformou pro prezentaci mladých jazzových muzikantů spojených s tzv. východojazzovou scénou. Jeho exkluzivita tkví v tom, že každý projekt musí splňovat několik podmínek, aby zde mohl vystoupit. Jsou následující: (1) hudební projekt buď na území Moravy a Slezska působí nebo jsou jeho hráči s tímto prostorem jinak svázáni, (2) v repertoáru převažuje autorská tvorba, (3) hudební materiál prezentovaný na zdejším koncertě nesmí být již vydán na albu, (4) musí jít o kapelu profesionálních hudebníků nebo studentů hudby, (5) výběr provádí redaktoři Českého rozhlasu Vltava na základě zvukových materiálů.

Saxofonista Wietse Voermans (28) pochází z Holandska, kde absolvoval magisterské studium v oboru saxofon a kompozice na Jazzové akademii rotterdamské konzervatoře v roce 2015. Hrál na prestižních festivalech jako Hague Jazz Festival nebo North Sea Jazz Festival, v rámci soutěže Erasmus Jazz Price získal v roce 2013 cenu publika.

Belgický pianista Karel Cuelenaere (27) je studentem Královské konzervatoře v Antverpách a absolvent celé řady workshopů s předními světovými hráči. Aktuálně je stálým členem pěti hudebních projektů, z nichž Karel Coulenaere Quintet je zaměřen na interpretaci konceptuálních kompozic z jeho vlastní tvorby.

Kontrabasista Peter Korman (26), pocházející z Liptovského Mikuláše, je letošním absolventem Katedry jazzové interpretace JAMU v Brně. Patří mezi vyhledávané kontrabasisty slovenské scény, kde je mj. členem formací Martin Uherek Quartet nebo Jakub Tököly Trio a spolupracuje s předními slovenskými hráči jako Klaudius Kováč, Peter Solárik, Juraj Bartoš nebo Matúš Jakabčic. V roce 2013 získal cenu za kompozici v soutěži Nové tváre slovenského jazzu a o dva roky později cenu za instrumentální výkon na Czech Jazz Contest v Praze.

Dalším letošním absolventem brněnské JAMU je bubeník Václav Pálka (24). Pochází z Ostravy, odkud, v době studií na všeobecném gymnáziu, dojížděl na soukromé lekce ke Kamilovi Slezákovi. Pod jeho vedením nyní dokončuje studium bakalářského programu jazzu v Brně. V rámci celé řady prestižních jazzových dílen či soukromých lekcí měl možnost pracovat pod vedením bubeníků jako Brian Blade, Jeff Tain Watts, Ziv Ravitz, Jeff Ballard, Eric Harland, Ari Hoenig a mnoha dalších. Z české hudební scény koncertoval či natáčel například s Davidem Dorůžkou, Jiřím Slavíkem, Ivou Bittovou, Liborem Šmoldasem, Tomášem Liškou, Beatou Hlavenkovou nebo Zuzanou Lapčíkovou. Svá další studia nyní směřuje do USA.

Václav Pálka:

autor: ČRo Ostrava
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?