Poslechněte si Dva virtuózy. V rámci Letních slavností staré hudby zahráli na loutnu a violu da gamba

6. září 2019

Břevnovský klášter se stal 31. července dějištěm předposledního z koncertů jubilejního 20. ročníku festivalu Letní slavnosti staré hudby. Představili se na něm Due virtuosi a to nejen ti historičtí – totiž francouzští mistři gambisté Marin Marais a Antoine Forqueray a loutnista Robert de Visée – ale i ti současní – loutnista Luca Pianca a hráč na violu da gamba Vittorio Ghielmi.

Koncert patřil tvorbě hudebního anděla Marina Maraise, jak ho nazval jeho současník duchovní, hráč na violu da gamba a právník Hubert Le Blanc. Pojmenoval i hudebního ďábla. Toto přízvisko obdržel Antoine Forqueray proslulý vášnivou až ohnivou hrou i výbušnou povahou (prý dokonce žárlil na nadání svého syna, rovněž skvělého hráče na gambu).

Program koncertu:
Marin Marais: Allemande La Marianne, Ballet en Rondeau, La Reveuse, L’Arabesque
Robert de Visée: Prélude, Sarabande en Rondeau, Musette, Allemande La Mouton, Courante, Les Rémouleurs
Carlo Zuccari: Solo per la viola da gamba
Antoine Forqueray: Allemande, La Girouette, Le Carillon de Passy, La Portugaise, La Bouron, Sarabande La D’Aubonne, La Leclair

Vittorio Ghielmi – viola da gamba
Luca Pianca - loutna

Luca Pianca pochází ze švýcarského Lugana. Studoval mimo jiné u Nicolause Harnoncourta na salcburském Mozarteu a posléze spolupracoval s jeho ansámblem Concentus Musicus Wien. Stál také u založení souboru Il Giardino Armonico. Kromě hry na loutnu se věnuje i dirigování a se svým souborem Ensemble Claudiana a sborem Wiener Sängerknaben uvádí Bachovu hudbu ve speciálním cyklu vídeňského Konzerthausu.

Due virtuosi, Letní slavnosti staré hudby

Vittorio Ghielmi působí jako vedoucí Institutu pro starou hudbu a profesor na Mozarteu v Salcburku a jako profesor hostuje na Royal College of Music. Věnuje se také dirigování. Spolupracoval s předními evropskými soubory staré hudby a světovými orchestry, založil také soubor Il suonar Parlante Orchestra, jehož je uměleckým vedoucím.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser