Philip Jeck se dočkal albové pocty. Přispěli David Sylvian, Hildur Gudnadóttir i velrybí kulohlavci. Sedmé nebe s Pavlem Klusákem

28. listopad 2024

Tentokrát Pavel Klusák představuje album „rpm“, které je kolektivní poctou pro anglického hráče na gramofony Philipa Jecka. Opravdu na ně hrál jako na hudební nástroje, čímž vytvořil silně osobní jazyk, plný šumu a praskání, skrývající a odhalující starý záznam s nejistotou mlhavé vzpomínky.

Teď, po jeho smrti sestavila řada jeho světových spolupracovníků výjimečné album, viz náš pořad. Znějí tu hudebníci a autoři terénních nahrávek Chris Watson, Gavin Bryars, David Sylvian, Hildur Gudnadóttir nebo Jana Winderen, která nechala Philipa Jecka remixovat své nahrávky kulohlavců – jednoho z největších druhů velryb.

V pořadu dále znějí: Nexciya, duo CEL (Felix Kubin a Hubert Zemler) a japonský lékař a hudebník Tomoyoshi Date.

autor: Pavel Klusák
Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.