Petr Zajíček, přírodovědec, autor publikace Jeskyně České republiky na historických mapách

5. srpen 2016
03450157.jpeg

Petr Zajíček, autor unikátní publikace Jeskyně České republiky na historických mapách, kterou právě vydalo nakladatelství Academia.

I jeskyně mají své osudy. Pomatený švec kdysi hledal vchod do podsvětí a objevil tak v roce 1831 Ochozskou jeskyni v Moravském krasu. Jindy pomohlo k objevu jeskyně kladivo spadlé do záhadné škvíry. Některé jeskyně jsou známé odedávna, jiné na svůj objev čekají, ještě jiné nikdy objeveny nebudou a některé, už objevené, se zase ztrácejí. „To je třeba případ obrovského podzemního jezera v jeskyni Výpustek u Křtin, údajně objeveného ve dvacátých a třicátých letech minulého století, po kterém speleologové od té doby marně pátrají. Jeskyně Výpustek je jednou z největších nedořešených záhad Moravského krasu,“ říká geolog, speleolog a fotograf RNDr. Petr Zajíček, autor unikátní publikace Jeskyně České republiky na historických mapách (Academia, 2016), o níž hovoříme v Telefonotéce.

RNDr. Petr Zajíček (1965) je geolog, speleolog a fotograf, pracovník Správy jeskyní České republiky. Podílel se na výzkumech v Moravském krasu, na Balkáně a v Gruzii. Zúčastnil se též české polární expedice na Špicberky, kde se podařilo objevit ledovcové jeskynní systémy. Mj. vydal monografie Moravský kras (Kant, 2007) a Jeskyně v edici Průvodce (Academia, 2010).

Snahy o zmapování tajemného podzemního světa, vytvořeného přírodou, jsou podstatně mladší než středověké důlní mapy. Těžko si dnes představit, jak první geografové podzemí odhadovali rozměry jeskyní a propastí nebo směr spletitých chodeb. Jejich výtvory jsou však neobyčejně krásné. Jedinečná dvojdílná publikace Petra Zajíčka vypráví příběhy map českých a moravských jeskyní od 18. století do poloviny století 20., jejich autorů i mapování podzemních prostor. Textovou část s mnoha fotografiemi a obrazovým doprovodem doplňuje soubor 46 reprodukcí historických jeskynních map, které jsou skutečnými výtvarnými i technickými artefakty.

Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.

Telefonické spojení do studia je 221 553 223.Dotazy můžete psát na e-mail: reflektor@rozhlas.cz.

Čtěte také: Archiv odvysílaných dílů Telefonotéky.

 

Pošlete moderátorovi svůj dotaz na hosta