Perumál Murugan: Napůl žena. Nesplnila základní povinnost indické ženy. Co bude dál?

Jeden z nejvýznamnějších tamilských spisovatelů současnosti Perumál Murugan líčí příběh manželského páru, který se řadu let marně pokouší přivést na svět potomka. Oba si uvědomují, že problém nemusí být v ženě, proto zvažují neobvyklé řešení... Premiéru v interpretaci Petra Stacha poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Účinkuje: Petr Stach
Připravila: Marina Feltlová
Překlad: Pavel Hons
Režie: Bela Schenková
Premiéra: 28. 11. 2020

Narození potomka je v Indii povinností každé ženy, ale Káli a Ponna jsou i přes veškerou snahu stále bezdětní. Tlak ze strany rodiny i obavy z posměchu a předsudků ostatních vesničanů staví mladý pár před složitý problém: má se Káli oženit podruhé? Nebo se má jeho žena Ponna zúčastnit rituálu, během kterého se ženy jednou za rok v rámci náboženské slavnosti mohou nechat oplodnit neznámým mužem? Najde v sobě Ponna odvahu tento rituál podstoupit? A jak se s tím vyrovná Káli? Empatický vhled do indické duše je jednou z nejsilnějších stránek románu. 

autoři: Marina Feltlová , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová