Pavel Vácha, fotograf

10. listopad 2015

S fotografem Pavlem Váchou nejen o tom, jak se fotí hudba a divadlo.

Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.

Už několik hostů vltavské Telefonotéky z řad profesionálních fotografů vyvrátilo mýtus, že o fotografii se jen těžko v rozhlase mluví. Naopak, naši hosté jsou skvělými pozorovateli života a často si všimnou detailů, které běžnému pozorovateli uniknou.

S fotoaparátem byl Pavel Vácha svědkem mnoha (bez)významných událostí v dějinách naší země a jeho postřeh zachytil veřejná vystoupení i vzácné soukromí desítek domácích i zahraničních umělců. S Pavlem Váchou jsme se mj. zatoulali na pražskou Kampu do bytu Jana Wericha, na Zámecké schody do ateliéru Jana Zrzavého, ale i do jazzové Lucerny nebo s Františkem Vláčilem do zákulisí filmové kamery…

Do programu své poslední výstavy Takoví jsme byli… Pavel Vácha mj. napsal: Fotografovy vzpomínky připomínají docela obyčejný život tehdejší doby, všední ulici, třeba také jízdu tramvají s ještě veselým průvodčím, cestu vlakem na krátký víkend, písničkáře začínající (nesměle) hrát na Karlově mostě. Fotografova leica zachytila pana Hrabala, když vycházel z domu Na Hrázi (věčnosti)16 v Praze Libni, na cestu do světa velké literatury – nebo jen do hostince za rohem. Na Zámeckých schodech na druhém konci Prahy Mistra Jana Zrzavého, který si vyšel na oblíbenou procházku milovanou Malou Stranou…

Fotograf Pavel Vácha

Pavel Vácha ( nar. 1940) absolvoval na pražské FAMU v roce 1968 jako jeden z prvních obor umělecká fotografie. Již během studia sbíral zkušenosti spoluprací s mnoha časopisy a dalšími médii. Po absolutoriu pracoval jako volný výtvarník. Jeho fotografe jsou na mnoha desítkách gramofonových obalů a dalších nosičů, v mnoha odborných a vědeckých publikacích.

Je autorem několika obrazových monografií (Praha, Brno, Krkonoše, Telč, Jazz mezi tanky a klíči). Dokumentoval také vznik několika filmů (např. Sirius rež. Františka Vláčila). Zabývá se i divadelní fotografií. Uspořádal přes čtyři desítky autorských výstav doma i v zahraničí a jeho fotografie jsou ve sbírkách domácích i zahraničních muzeí, galerií i soukromých kolekcí.

03420402.jpeg

Čtěte také

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.