Papírové divadlo kamishibai se před dekádami dostalo do Evropy. Jaké příběhy vypráví?

15. květen 2019

Vypravěčská tradice je stará jako lidstvo samo a má v různých částech světa různou podobu. Poslechněte si jaká je historie i současná podoba vyprávění kamishibai.

V Japonsku se v první polovině minulého století objevila technika vyprávění s papírovým divadlem – kamishibai, která v poslední dekádě zažívá svůj rozkvět zejména mimo svou zemi původu. O tom, jak vznikají příběhy pro papírové divadlo, mluví Jitka Kostelníková s autorkou kamishibai paříběhů Eleonórou Hamar, výtvarnicí Lenkou Kamínkovou a telefonicky také se zakladatelem belgického centra Arts Basic for Children Gerhardem Jägrem, který v provozu centra kamishibai využívá. Historický kontext japonské pop kulturní formy doplní japanoložka Anna Křivánková.

kamishibai
Pořad připravila: Jitka Kostelníková
Hudbu vybral: Pavel Zelinka
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.