Pán prstenů a Harry Potter na DVD
Dva filmy, které otřásly pokladnami celého světa a nyní narušují ekonomiku všech států díky enormnímu zájmu o DVD a VHS verze. Na podzim přijdou i k nám - a je opravdu na co se těšit. Podívejte se s námi, co vás čeká a možná nemine.
Společnost Warner Bros odtajnila, z důvodů vytrvalého zájmu fanoušků, informace o plánovaných českých mutacích očekávaných DVD Pán prstenů: Společenstvo prstenu a Harry Potter a kámen mudrců. Oba tituly vyjdou na podzim tohoto roku s jedním filmovým a jedním bonusovým diskem, který odhaluje zákulisní práce a přináší pohled pod režisérské pokličky. Již nyní je možné si disky předplatit v českých internetových obchodech za standardní cenu 799,- Kč. Videokazeta bude stát 429,- Kč, což není v porovnání s kvalitním DVD takový rozdíl. Co přesně se tedy chystá?
Pán prstenů: Společenstvo prstenu premiéra na DVD/VHS: 13. září 2002
Půjčovny obdrží film již 19. srpna 2002, budete tedy mít dostatek času na přezkoušení. Videokazeta přichází ve dvou verzích: jak s originálním zvukem a českými titulky, tak v lokalizované verzi. Současně uvedené DVD (2 disky) by mělo nasytit hladové zájemce o detailní informace z natáčení Středozemě. Necelý měsíc po první várce se objeví speciální edice VHS a DVD, nazývaná "extended version", protože poskytne navíc třicet filmových minut, neuveřejněných v kinoverzi. Videokazeta přijde již jen s českými titulky, ale extended DVD namísto toho poskytne vyčerpávající čtyřdiskový maratón. Pakliže se vám zdá, že čtyři disky jsou maximum pro jakýkoliv film, pevně se přidržte: v první polovině příštího roku vyjde do kůže vázané sběratelské vydání s pěti disky. Bonusová výbava u posledních dvou edicí zatím nebyla určena, můžeme jen doufat, že ve střižně zůstalo hodně kvalitního materiálu. Jaká bude základní výbava dvoudiskového vydání?
Předně 178 filmových minut v širokoúhlém měřítku 2,35:1 doprovázených anglickým DD 5.1 EX/DD Surround anebo českým 5.1 Surround zvukem. Přítomnost českého dabingu nevytlačila české titulky, jako tomu bylo u lokalizovaného Galaxy Quest, je tedy vidět, že distributoři myslí na náročnější diváky a fajnšmekry, kteří si chtějí vychutnat původní zvuk. Přátelské otitulkování bonusů otevírá dveře do filmařské kuchyně i méně zdatným angličtinářům a pro ty úplně neanglofonní jsou menu připravena v češtině. Bonusovým materiálům vévodí exkluzivní desetiminutovka z Pána prstenů: Dvě věže a tři dlouhé dokumenty. Následuje patnáct reportáží, původně uveřejňovaných na lordoftherings.net a to, čemu se v odborných kruzích říká "drobkování": trailery, TV upoutávky, demo počítačové hry, klip Enyi May it Be a informace o čtyřdiskové edici. Majitelé DVD-ROM navíc obdrží drobnůstky pro přetvoření systému Windows do Windows-Pán prstenů, jeden systém vládne všem, jeden jim všem káže... :)
Harry Potter a kámen mudrců premiéra na DVD/VHS: 11. října 2002
Na rozdíl od předešlého titulu přijde Harry Potter v jeden den do prodeje i do půjčoven. O VHSku je tentokrát postaráno lépe, obsahuje totiž scény nepoužité v kinařské verzi a zřejmě se objeví i ve slovenském dabingu (zatím není jisté). Titul je určen především pro děti, alespoň podle marketingových agentur, proto videokazeta nepředvede verzi originální zvuk/české titulky. Dvoudisková edice DVD samozřejmě vše vynahradí a nabídne ozvučení DD 5.1 v angličtině, češtině a slovenštině a příslušné titulky (pouze tyto tři jazyky). Pochvalné recenze na vydání v regionu 1 vyzdvihují zvukový remix, zvláště při prostorových scénách, jako je zápas ve Famfrpálu nebo příjezd studentů do Bradavic. Pakliže máte zvukový systém domácího kina, máte se na co těšit - v opačném případě zaplačte nebo začněte šetřit. Zpět k DVD - stejně jako Pán prstenů také Harry Potter nabízí lokalizované menu a titulky k bonusům v češtině.
Je jich hodně. V regionu 1 mohli diváci ovládat pohyb skrz menu vlastním hlasem s pomocí technologie One Voice. Jazykové mutace One Voice jsou podle tiskové zprávy omezeny jen na angličtinu, francouzštinu, němčinu, italštinu a americkou angličtinu, s češtinou se tedy nepočítá a asi by její implementace nebyla procházkou růžovým sadem. Celé DVD dává přednost hravějšímu publiku a faktografických informací je proto málo: pouze rozhovory s tvůrci (režisér Chris Columbus a producent David Heyman) a sedm nepoužitých scén. Zbytek disku zaručí, že se nudit nebudete, pakliže nejste příliš dospělí mudlové. Interaktivita nasadila královskou korunu procházkám skrz okolí Bradavic i vnitřkem kouzelnické školy a postarala se o takové kouzelnosti, jakými jsou návštěva vyučování na všech třech kolejích, zápas ve Famfrpálu (pomocí dálkového ovládání) a prohlídka Příčné ulice s možností vybrat si vlastní kouzelnou hůlku. To není vše - při putování skrz lokace se objevují příběhové fragmenty knihy, známé postavy a interaktivní místa (obrazy se hýbou atp). Všechna čest, podle pressinfa a recenzí vypadá bonusový disk Harry Pottera jako perla. A stále to není konec: majitelé DVD-ROM budou oblaženi online hrou se sběratelskými kartami (přes oficiální stránku) a minimálně sedmi dalšími počítačovými vymoženostmi (životopisy učitelů, screensavery, soví e-maily, hry, rozšířená prohlídka Bradavic a další). Perla, řekli jsme si? Kdepak. Diamant!
Přebaly VHSek na zadní straně vystavují chvalozpěvné věty Davida Ansena z Newsweek a Richarda Roepera z úderného dua Ebert and Roeper, což je trochu zavádějící, když i čeští kritici napsali pochvalné recenze, a dokonce je diváci znají spíš než zahraniční recenzenty. Uvedení obou titulů pravděpodobně zvýší počet majitelů DVD přehrávačů, které nejsou, oproti všeobecnému mínění, předraženým komponentem domácího kina, namísto toho stojí pouze několik tisíc korun za DVD-ROM a okolo 6000,- Kč stolní přehrávač. Těšíte se na podzim? My také! To bude pozdních příchodů ve školách...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.