Norský ponor 2023. Zpráva Pavla Klusáka o post-everything hudbě v zemi otevřené rovnosti a experimentu

29. červen 2023

Třídílný speciál připravil Pavel Klusák jako aktuální zprávu o stavu výjimečně živé, nápadité a progresivní norské scény. 

Červenec 2023 je v Česku i na Slovensku měsícem norských spisovatelů, akce Měsíc autorského čtení jich doveze tři desítky, probíhají klasická setkání s autorkami a autory a čtení. Právě v součinnosti s MAČ vznikl průzkum mezi norskými hudebníky, labely, publicisty. Ve třech Sedmých nebích tak můžeme představit dvacítku nových alb a s nimi často taky nové tváře a tendence na norské scéně. Cyklus volně navazuje na starší sérii Norský ponor, která obsáhla nedávnou historii norských postjazzových a nadstylových dobrodružství.

V prvním dílu jsou zastoupeni: vokální duo Propan s programem Swagger, multiinstrumentalistka Anja Lauvdal s albem v produkci newyorské Laurel Halo, autorka a hráčka na tradiční hardangerské housle Benedicte Maurseth v ceněném projektu Hárr, flétnistka Alessandra Rombolà, experimentální trio Muskus a další.

autor: Pavel Klusák
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.