Z Ruska - 25. července

25. červenec 2011

Za událost letošního výtvarného života považuje ruský tisk výstavu klasika ruské malby Petra Petrovičova, která proběhne od 2. srpna do 3. října ve státní galerii v historické rezervaci Rostovského Kremlu.

Návštěvníci uvidí 30 krajin z let 1901 až 1930. Jedná se většinou o pohledy na okolí města Rostova, tichá zákoutí míst, kde pramení řeka Něrl, kupole chrámů a proslulé Petrovičovovy mlhy, tak dobře známé milovníkům ruské klasické školy - tento oblíbený motiv Petrovičov maloval mnohokrát a vždycky jinak. "Evropa mě považuje za pouhého Slovana, dokonce za barbara," říkával malíř, který je dnes na mezinárodní scéně považován za jednu z vůdčích osobností ruské klasické školy.

Na kulturní mapě Ruska letos přibude další filmový festival - Sachalinskij ekran (Sachalinské filmové plátno); koná se od 25. do 29. srpna ve městě Južno-Sachalinsku. Festival s pořadovým číslem jedna proběhne pod heslem, které organizátoři vybrali z díla Antona Pavloviče Čechova - slavný spisovatel jistou dobu totiž žil a tvořil na tomto vzdáleném ostrově. Heslo zní: "V každém z nás je příliš mnoho šroubků, koleček a zástrček; proto se nedokážeme vzájemně přečíst na první pohled." Festival má ještě oficiální slogan: Vítáme všechny žánry, kromě nudy. Prezidentkou akce je filmová režisérka Alla Surikovová. Pokud jde o program, jisté je dosud jen to, že na slavnostním zahájení Prvního sachalinského filmového festivalu diváci uvidí úryvek z filmu Ostrov Sachalin - režisér Eldar Rjazanov ho natočil v polovině padesátých let. Dvacátého století.

V těchto dnech oslavila sedmdesáté narozeniny populární herečka Ljudmila Čursinová, od čtyřiceti let národní umělkyně SSSR. V rozsáhlém rozhovoru pro tisk herečka (ročník 1941) mimo jiné vyprávěla, že za války s ní maminka (dosud čilá devadesátiletá dáma) odjížděla z Moskvy do evakuace. Při bombardování vlaku matka s dítětem v náručí běžela do bezpečí a cestou po poli jí novorozená holčička vypadla. To, že ji později našli, byl prý zázrak. Na dotaz, zda píše memoáry, Ljudmila Čursinová odpověděla: "Zatím ne. Člověk se při tom sice snaží nelhat, ale být doopravdy upřímný je těžké. I já bych jistě chtěla vypadat sněhobílá a hezky načechraná, hlavně v cizích očích, jenže v mém životě bývalo leccos." A na otázku, jak se smiřuje s věkem, řekla bez okolků: "Svého věku si vážím. Jak řekl kdosi moudrý: Stáří je jediný způsob, jak dlouho žít. Svou starou tvář si musí každý zasloužit. Aby nebyla zlá a ošklivá - na tom se musí pracovat odmlada," pověděla půvabná a stále aktivní sedmdesátiletá ruská herečka Ljudmila Čursinová.

autor: Jana Klusáková
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.