Polemiky Miloše Jiránka

9. listopad 2011

Miloš Jiránek, významný český malíř, grafik, kritik, spisovatel a spoluzakladatel Spolku výtvarných umělců Mánes, zemřel 2. listopadu přesně před sto lety.

Národní galerie v Praze k tomuto výročí uspořádala ze svých sbírek výstavu nazvanou „Polemiky Miloše Jiránka“. Prohlédnout si ji můžete v Konírně paláce Kinských (Staroměstském náměstí 12) až do 29. ledna příštího roku.

02480157.jpeg

Vzhledem ke komornímu prostoru Konírny představuje výstava pouze výběr z Jiránkových děl, která jsou řazena tematicky dle námětů. Uvidíme zde například obrazy z cyklu bílých studií, na nichž Jiránek zachytil svou ženu v interiéru jejich domu, dále akvarely s tématem zbojníků, které vznikaly na Moravském Slovácku a Slovensku, ale také karikatury, které jsou méně známou součástí Jiránkova díla.

02480158.jpeg

Výstava, která poukazuje na malířovu polemiku výtvarného kritika kontra umělce, zahrnuje také některé archivní dokumenty a prostřednictvím citátů napsaných na zdech představuje rovněž Jiránkovu kritickou a literární činnost.

„Mám rád umění ne pro ilusi, kterou nás šálí, ne proto, že dovede zalhat bídu, v níž žijeme, a okrášlit ji modrým nebo růžovým sklem, ale za to, že v nás obnovuje pocit spravedlnosti, za to, že svou nadzemskou krásou drží rovnováhu naší nízkosti.“ (Miloš Jiránek, Úvodem, Dojmy a potulky, 1901–1908).

Národní galerie k této výstavě nabízí celou řadu doprovodných programů, jako jsou komentované prohlídky s kurátorkou Kateřinou Bednářovou-Kuthanovou a s dalšími odborníky nebo jednodenní výtvarná dílna pro studenty a dospělé s akvarelistou Paulem Rileym, příbuzným Miloše Jiránka (koná se 28. listopadu).

autor: Helena Petáková
Spustit audio