Nové poznatky o stonožkách
Moderní biologické vědy, včetně genetiky, odhalují nové skutečnosti i o tak prastarých živočiších, jako jsou mnohonožky a stonožky.
Doktor Gregory Edgecomb z Muzea přírodních dějin v Londýně považuje, ač se to mnohým z nás může zdát zvláštní, za jedny z nejzajímavějších tvorů – stonožky a mnohonožky. Není podle něj mnoho lidí, kteří by o těchto členovcích něco věděil, důvodem je podle jeho slov částečně to, že je zas tak moc nevídáme.
Velmi aktuálními tématy výzkumu jsou v současnosti právě evoluce stonožek i vývoj jednotlivců v současnosti: jejich životní cyklus, různé fáze jejich vývoje od vajíčka až po dospělé jedince. Vědci zkoumají, jak se v průběhu vývoje mění jednotlivé rysy těchto členovců, a stále víc se zaměřují i na aktivitu jednotlivých genů v různých částech těla – tedy kdy se informace uložená v daném genu převádí v konkrétní buněčnou strukturu nebo funkci atp.
Nejposlouchanější
Eduard Bass: Purkmistr z Podskalí. Příběh sirotka, který držel vorařské bidlo i život pevně v rukách
-
Balla: Velká láska. Opravdový milostný román, nebo nesmlouvavý a ironický pohled na současný svět?
-
Fjodor Michajlovič Dostojevskij: Idiot. Nadčasový příběh o víře, že dobrota může změnit lidská srdce
-
Srdce, kosti, petržel, šalvěj, rozmarýn, tymián, Art Garfunkel a Paul Simon pohledem Pavla Klusáka
-
Imre Kertész: Člověk bez osudu. Svědectví malého chlapce o životě v nacistickém koncentračním táboře
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor

Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.