František Gellner: Maloměstské historky
Povídky básníka, prozaika a žurnalisty, uveřejňované časopisecky v letech 1911-1913.
Poslouchejte na Vltavě od 12. ledna 2015 vždy ve 23:00.
V cyklu Stránky na dobrou noc vybíráme z tvorby básníka, prozaika a žurnalisty, který náležel ke skupině autorů z počátku dvacátého století, ovlivněných anarchistickou revoltou. V souladu s názvem pořadu uslyšíme příběhy převážně z maloměstského prostředí.
Jsou to krátké povídky s jednoduchým dějem, jež podávají obraz maloměšťácké idyly z období konce rakouské monarchie. Tuto idylu naruší jen někdy jakási anarchická revolta mladých neposlušných a nespořádaných synů, kteří se z nudy stávají flamendry a bezstarostně rozhazují peníze a bohatství rodičů.
Po sedm večerů postupně zazní povídky: Estét, Čestný dar, Staří a mladí, Otec, Syn majetných rodičů, Obchod mrtvolami a Čokoládový dort.
Autor: František Gellner Připravil: Jiří Vondráček
Nejposlouchanější
-
Imre Kertész: Člověk bez osudu. Svědectví malého chlapce o životě v nacistickém koncentračním táboře
-
Eduard Bass: Purkmistr z Podskalí. Příběh sirotka, který držel vorařské bidlo i život pevně v rukách
-
To jeli dva ve vlaku. Poslechněte si krátkou komedii Zdeňka Svěráka, který slaví 90 let
-
Srdce, kosti, petržel, šalvěj, rozmarýn, tymián, Art Garfunkel a Paul Simon pohledem Pavla Klusáka
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor

Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.