Nechceme brát hudbě její tajemství, říká Klára Boudalová

3. říjen 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03716827.jpeg

„Edukátor nesmí svou vášní převálcovat publikum,“ říká Klára Boudalová, autorka vzdělávacích programů. Tvoří je pro Českou filharmonii, Národní památkový ústav a další instituce.

Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.

Je také autorkou osmi dílů CD Nebojte se klasiky. V Telefonotéce byla řeč o tom, kam se posunuly někdejší „výchovné koncerty“, jak lze využít moderní technologie, jak vypadá povedený a nepovedený pořad.

Hudební edukace je u nás poměrně nový fenomén, nemá vlastně ani české jméno. „Ve světě se razí pojem ,edutainment‘, kombinace edukace a entertainmentu neboli bavení,“ říká Klára Boudalová, která uvádí také příklady podařeného a méně vyvedeného zahraničního projektu, kterých se zúčastnila.

Základním cílem hudebních edukačních programů není zahltit malé posluchače balíkem informací, ale program v nich má vzbudit nadšení, chuť objevovat, tázat se. Získávání nových „duší“ v publiku také už přestává být primárním důvodem, proč instituce u nás a ve světě věnují spoustu času a prostředků do edukace. „Tyto projekty mají často význam společenský, sociální, budují komunitu a v neposlední řadě kultivují osobnost,“ vypočítává Boudalová.

V pořadu dále zaznělo, jaké to je, oblékat Jiřího Bělohlávka do kostýmu a přimět hudebníky na pódiu, aby vystoupili ze svých zažitých rolí, jaká hudba je pro děti nejvhodnější.

„Profese edukátora obnáší v mém případě také návrhy kostýmů, leckdy je šiju sama, scénář a režii, moderování a v neposlední řadě ráda uvařím muzikantům kávu, aby se cítili dobře,“ vypráví mladá hudebnice. Za velké plus považuje vlastní pódiovou zkušenost – vystupuje jako sopranistka v barokní, swingové i irské tradiční hudbě.

Čtěte také: Archiv odvysílaných dílů Telefonotéky.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.