Na břehu ostrova Krku aneb Čeští básníci na Jadranu

14. červenec 2019

Wolker, Biebl, Mahen, Dyk, Čep, Deml a další. Literárně-hudební pásmo z textů českých básníků a spisovatelů, putujících k Jaderskému moři, poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Jaderské moře – především dalmácké pobřeží, kdysi součást Rakousko-Uherska – bylo pro české tvůrce vždy lákavým a vlastně nepříliš vzdáleným místem. Adriatické pobřeží objevovali nejen čeští malíři, ale také básníci a spisovatelé, kteří do Dalmácie zajížděli za odpočinkem, léčením, rybolovem nebo hledali útočiště před českým mrazem. A přiváželi verše inspirované přímořským světlem, vůní a atmosférou.

Jaderská vlna se v české poezii rozlévá v díle Jiřího Wolkera, Konstantina Biebla, Jiřího Mahena, Viktora Dyka, Jana Čepa, Jakuba Demla a dalších autorů až do současnosti.

Účinkují: Jana Franková, Tomáš Petřík, Martin Hofmann a David Matásek

Připravil: Miloš Doležal
Hudbu vybrala: Ivana Radechovská
Režie: Markéta Jahodová

autor: Miloš Doležal
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...