Miloš Štědroň jubilující

19. únor 2019

Široké tvůrčí rozpětí muzikologa a skladatele představuje Simona Kostrhunová. V pořadu zní hudební nahrávky z jeho fonotéky.

Akademie je věnována skladateli, hudebnímu teoretikovi a historikovi Miloši Štědroňovi (9. 2. 1942). Je širší veřejnosti znám nejen jako tvůrce scénické hudby k mnohým ikonickým divadelním představením a dalších hudebních tvarů, ale také jako charismatický pedagog a popularizátor hudební kultury.

Miloš Štědroň

Pořad přibližuje Štědroňovu skladatelskou tvorbu, v jejíž výjimečnosti se odráží mimořádný talent s učeností, podtrženou zasvěceným a lidsky osobitým autorovým komentářem k různým aspektům jeho tvorby. Pořad byl v premiéře odvysílán s odkazem na 77. narozeniny Miloše Štědroně, dlouholetého spolupracovníka Českého rozhlasu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.