Michal Hořejší, lingvista, a Karel Klostermann, spisovatel

16. únor 2015

Hostem Telefonotéky byl Michal Hořejší, lingvista, a Karel Klostermann, spisovatel.

Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.

Na pondělí 16.2. přijal pozvání Petra Gojdy lingvista Michal Hořejší, a budou spolu hovořit o Karlu Klostermannovi.

Karel Klostermann zasvětil celé své literární dílo Šumavě a životním osudům tamních obyvatel. Narodil se sice v Horním Rakousku, ale brzy se vrátil s rodinou do Čech, a to nejprve do Sušice, dětství prožil v Žichovicích nedaleko Rábí.

Gymnázium začal studovat v Klatovech a dokončil v Písku, pak se zapsal na lékařskou fakultu vídeňské univerzity, po 10 semestrech byl nucen pro tíživé rodinné poměry nastoupit do zaměstnání.

Nejprve byl vychovatelem v Žamberku, potom redaktorem časopisu. A nakonec od roku 1878 třicet let profesorem německého a francouzského jazyka v Plzni.

Klostermann byl původem Němec, ale hlásil se k české národnosti. Stal se jedním ze zakladatelů českého akademického spolku ve Vídni a významným českým spisovatelem.

Archiv odvysílaných pořadů.

autor: Petr Gojda
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.