Mezi Finskem, Čínou a českým folklórem: skladatelka a hráčka na citery Barbora Xu v Sedmém nebi Petra Dorůžky
Mezi Finskem, Čínou a českým folklórem: skladatelka a hráčka na citery Barbora Xu v Sedmém nebi Petra Dorůžky
Jen málokterá česká muzikantka má za sebou tak pestré hudební zkušenosti jako Barbora Šilhánová. Zájem o čínskou kulturu ji zavedl až na Taiwan, kde studovala tradiční zpěvy místních původních národů. Vedle toho zvládla hru na ku-čeng, obrovitou citeru, která je jedním z pilířů čínské klasické hudby. Tehdy přijala i své Čínou inspirované umělecké jméno Barbora Xu.
Během studia ve Finsku se naučila na další nástroj ze stejné hudební rodiny, a sice citeru kantele, považovanou za hudební symbol Finska. V těchto dnech vychází u renomované evropské značky Nordic Notes druhé album Barbory Xu. Jmenuje se Garden of Otava. Barboru ovšem neinspirovala jihočeská řeka, ale ostrov stejného jména u pobřeží Finska. Barbora zde žila sedm let v dřevěném srubu a v okolních lesích čerpala hudební inspiraci. Co všechno v Sedmém nebi uslyšíme (a díky videopřenosu na webu Vltavy i uvidíme)? Vedle ukázek z obou alb to bude i živá hudba se zpěvem a doprovodem finského kantele a čínského ku-čengu.
Nejposlouchanější
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Anna Bolavá: Do tmy. Příběh osamělé ženy, jejíž vášeň pro sběr bylin se mění v chorobnou posedlost
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.